متخصصان برای تعادل‌بخشی به حق‌آبه‌های محیط زیستی راهکار ارایه بدهند

متخصصان برای تعادل‌بخشی به حق‌آبه‌های محیط زیستی راهکار ارایه بدهند


عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پیامی به دومین همایش بین‌المللی گرد و غبار در دانشگاه ایلام تاکید کرد: راه‌َاندازی دبیرخانه دائمی گرد و غبار با همکاری مراکز علمی و پژوهشی کشورهای منطقه می‌تواند یکی از دستاوردهای این همایش باشد.

به گزارش ایسنا، عیسی کلانتری در پیامی به دومین همایش بین‌المللی گرد و غبار که از سوی علی محمد طهماسبی بیرگانی – مدیر ستاد مقابله با گرد و غبار کشور – قرائت شد، آورده است: برگزاری دومین همایش بین‌المللی گرد وغبار فرصت مغتنمی است که زمینه‌ای جهت گفت وگو و کنش فعال میان دانشگاهیان و محققان، مدیران اجرایی و جامعه‌ هدف را فراهم کرده است. بدون تردید توسعه پایدار با توسعه و پیشرفت علمی آغاز شده است لیکن برای تحقق این مهم، ضروری است با فرهنگ و سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی نیز همراه، هماهنگ و متحول شود .

وی می افزاید: از آنجا که بخش قابل ملاحظه‌ای از ساکنان و منابع زیستی و اقتصادی نواحی غربی، جنوب غربی، شرقی و جنوب شرقی و حتی نواحی مرکزی کشور تحت تاثیر پدیده گرد و غبار قرار دارد، دومین همایش بین‌المللی گرد و غبار فرصتی است تا ضمن فراهم کردن زمینه‌های گفت وگوی سازنده فیمابین دولتمردان و اندیشمندان کشورهای مختلف، از تجارب متقابل کشورها نیز بهره‌برداری مناسبی صورت پذیرد . امید است این مهم نویدبخش توافقات دو و چندجانبه ، ذیل تعهدات منطقه‌ای و بین‌المللی زیست محیطی جهت کنترل این پدیده مخرب محیط زیستی باشد..

در بخش دیگری از پیام معاون رئیس جمهور آمده است: با توجه به اهمیت موضوع گرد و غبار و با اذعان به حسن همجواری با کشورهای همسایه، راه‌اندازی دبیرخانه دائمی گرد و غبار با همکاری مراکز علمی و پژوهشی کشورهای منطقه می‌تواند یکی از دستاوردهای همایش حاضر باشد. به علاوه با توجه به شرایط اقلیمی و کمبود بارش در کشور از یک سو و نامناسب بودن مدیریت و مصرف بهینه منابع آب و تاثیر مستقیم آن بر پدیده گرد و غبار از سوی دیگر، از این همایش انتظار می‌رود که راهکارهای نوینی را برای مقابله با این پدیده از دیدگاه مدیریت و تعادل‌بخشی به حق‌آبه‌های محیط زیستی در کنار سایر مصارف به دستگاه‌های متولی ارائه کند .

کلانتری در بخش پایانی پیام خود خطاب به اندیشمندان ، صاحب‌نظران و مدیران اجرایی  آورده است:  امید دارم که نتیجه برگزاری این همایش ایجاد بستر و زمینه همکاری‌های دوجانبه علم و عمل را فراهم کند و به عنوان نقشه راه در انجام رسالت خطیر حفاظت از محیط زیست در سطوح بین‌المللی ، منطقه‌ای و ملی باشد. 

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس