بشر؛ عامل فرسایش یک سوم از مناطق حفاظت شده جهان

بشر؛ عامل فرسایش یک سوم از مناطق حفاظت شده جهانیک سوم از مناطق حفاظت شده جهان بر اثر فعالیت‌های بشر به شدت دچار فرسایش شده‌اند.

به گزارش ایسنا، محققان با بررسی روی ۵۰ هزار منطقه حفاظت شده در سراسر جهان اظهار داشتند: یک سوم از مناطق حفاظت شده از قبیل پارک‌های ملی به دلیل فعالیت‌های بشر دچار فرسایش شده‌اند.

محققان دریافتند: بیش از ۹۰ درصد مناطق حفاظت شده از قبیل پارک‌های ملی، علائمی از فروسایی را در خود نشان داده‌اند که بر اثر فعالیت‌های بشر از جمله قطع درختان، گردشگری و توسعه شهرنشینی بوده‌ است.

همچنین به گفته محققان، بیشترین آسیب‌ها در بخش‌های پر جمعیت اروپا، آسیا و آفریقا بوده‌ است؛ هرچند فرسایش قابل توجهی در تمامی کشورها از جمله کشورهای با جمعیت کم همچون استرالیا مشاهده شده است.

محققان اظهار داشتند: نتایج بدست آمده هشدار دهنده است و نشان می‌دهد که کشورها در حفاظت از تنوع زیستی حتی در مناطقی که به طور خاص برای این منظور تعیین شده، ناموفق بوده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، به گفته محققان، برخی از گونه‌های پستانداران هستند که زیستگاه آن‌ها تنها به مناطق ناچیزی محدود می‌شود؛ با این وجود مشاهده می‌شود که انسان‌ها اجازه دارند داخل این مناطق فعالیت داشته باشند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس