پیش‌بینی رگبار و رعد و برق در البرز

پیش‌بینی رگبار و رعد و برق در البرزمدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز در خصوص ورود یک سامانه بارشی به استان و بارش برف، تگرگ و رگبار پراکنده و همچنین وزش باد شدید و وقوع رعد و برق هشدار داد.

به گزارش ایسنا،«مهدی مهرور» با اعلام این خبر اظهار کرد: پیرامون پیش بینی وضعیت جوی براساس آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی حاکی از ورود تدریجی سامانه بارشی و فعالیت آن در استان البرز از عصر فردا سه شنبه(18 اردیبهشت) تا عصر چهارشنبه است.

مهرور افزود: این سامانه به دلیل ماهیت آن و تشکیل سلول‌های بارشی متعدد و کوچک،  فعالیتی نقطه ای و محلی داشته و به موجب آن رگبار باران و رعد و برق در نقاط مختلف استان، بارش پراکنده تگرگ و وزش باد شدید و لحظه‌ای ، و در ارتفاعات بارش برف و باران مورد انتظار است.

وی ادامه داد: همچنین به سبب این بارش‌های شدید و موقتی در بازه زمانی کوتاه، آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌های فصلی، ریزش سنگ در دامنه‌های پرشیب کوهستانی و جاده‌های منتهی به آن  نیز مورد انتظار  است.

وی افزود: در این راستا ضمن اتخاذ تمهیدات و تدابیر لازم توسط دستگاه‌ها ، شهروندان نیز از سفر غیر ضروری به دلیل احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها، رودخانه‌های فصلی و دائمی و آب گرفتگی معابر شهری در مناطق یاد شده خودداری کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استان البرز تصریح کرد: شهروندان همچنین از سفر غیر ضروری به دلیل احتمال ریزش سنگ و رانش کوه به سبب بارش باران و برف در جاده‌های کوهستانی و دامنه‌های پرشیب خودداری کرده و تجهیزات (لباس گرم، وسایل گرمایشی، مواد غذایی کافی و …) به همراه داشته باشند.

مهرور ادامه داد: پاکسازی جاده‌های بین شهری و معابر عمومی، مسیل‌ها، انهار و زیر پل‌ها، عدم اسکان و توقف در بستر و حریم رودخانه‌ها، مکان‌های مرتفع و تپه‌ها، زیر درختان، سیم برق هوایی، لوله‌ها و فنس‌های فلزی و پهنه‌های آبی و خودداری از برپایی چادرهای مسافرتی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی بر صدور پیش آگاهی از طرق گوناگون به ویژه رسانه‌های استانی به کشاورزان، دامداران، عشایر، کوهنوردان، مسافرین عبوری و …  جهت رعایت اصول ایمنی در کلیه موارد به ویژه خسارات ناشی از یخبندان، تجمع سنگین بارش تگرگ و خوداری از چرای دام در مراتع و دامنه کوه‌ها تاکید کرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس