کلانتری: الگوسازی مشارکت جوامع محلی نقطه قوت پروژه احیای دریاچه ارومیه است

کلانتری: الگوسازی مشارکت جوامع محلی نقطه قوت پروژه احیای دریاچه ارومیه استرئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمرکز بر مسایل اجتماعی و تغییر رفتار جوامع محلی از نقاط قوت پروژه همکاری برای احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی» است.

 به گزارش ایسنا سند فاز پنجم همکاری مشترک برنامه عمران ملل متحد، سازمان حفاظت محیط زیست و حمایت دولت ژاپن تحت عنوان پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی» روز دوشنبه (۱۰ اردیبهشت ماه) به امضای عیسی کلانتری – معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست – و نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران رسید.

کلانتری با بیان اینکه وضعیت حال حاضر دریاچه ارومیه، نتیجه مدیریت نامناسب منابع آبی حوزه آبریز، سد سازی و برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی است، از همکاری‌های دولت ژاپن برای احیای این اکوسیستم مهم آبی تقدیر کرد.

معاون رئیس جمهور تمرکز پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی» روی مسایل اجتماعی و تلاش برای جلب مشارکت مردم را یکی از مهمترین نقاط قوت آن دانست و گفت: چنین فعالیت‌ها و اقداماتی، نیازمند صرف زمان و هزینه زیادی است و از این رو بسیار دشوار است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره‌ای هم به علاقه‌مندی ایران برای جلب حمایت‌های مالی و معنوی بین المللی برای احیای دریاچه ارومیه کرد و گفت: دولت ایران عزم جدی برای احیای دریاچه ارومیه به عنوان یکی از مهم‌ترین اکوسیستم‌ها و پهنه‌های آبی خود دارد.

 الگوسازی مشارکت جوامع محلی در ۱۱۰ روستای حوزه آبریز دریاچه ارومیه

حمید ظهرابی – معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست – نیز در این مراسم با اشاره به برخی نتایج مثبت پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی» از ادامه همکاری دولت ژاپن و ایران برای احیای دریاچه ارومیه ابراز خرسندی کرد.

 ظهرابی با بیان اینکه به دنبال اجرای این پروژه تاکنون ۱۱۰ روستا از ۳۰۰۰ روستای حوزه آبریز دریاچه ارومیه تحت پوشش پروژه قرار گرفته است، ابراز امیدواری کرد: تداوم همکاری‌های ملی و بین المللی منجر به احیای دریاچه ارومیه شود.

همکاری بیش از ۱۱ هزار نفر از جوامع محلی و کشاورزان حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای احیای دریاچه

ابوالفضل آبشت – مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران – در این مراسم با ارائه گزارش نتایج و دستاوردهای اجرای فازهای پیشین پروژه، گفت: ارتقای مسئولیت پذیری اجتماعی و جلب مشارکت جوامع محلی درجهت احیای دریاچه ارومیه یکی از اهداف مهم این پروژه است و در همین راستا تا کنون بیش از ۱۱ هزار نفر از جوامع محلی و کشاورزان حوضه آبریز دریاچه ارومیه در اجرای این پروژه همکاری کرده‌اند.

وی نتایج و خروجی‌های مثبت و موفقیت آمیز پروژه احیای دریاچه ارومیه را نتیجه همکاری بین بخشی میان نهادهای مختلف ملی و بین المللی از جمله دولت ژاپن، برنامه عمران ملل متحد، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان آب منطقه‌ای، سازمان‌های مردم نهاد و جوامع محلی در دو استان آذربایجان غربی و شرقی دانست.

  ۱۳۰ روستا تحت پوشش پروژه مشارکت جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه

هیرویاسو کوبایاشی – سفیر دولت ژاپن در ایران – از دیگر حاضران در این مراسم بود که با اشاره به شروع همکاری دولت‌های ایران و ژاپن برای احیای دریاچه ارومیه پس از مذاکره رئیس جمهور و نخست وزیر کشور ژاپن در سال ۲۰۱۳ گفت: تعداد روستاهای تحت پوشش پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی» از ۱۱۰ روستا به ۱۳۰ روستا افزایش خواهد یافت.

گفتنی است، پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی» بر اساس تعاملات متقابل انجام شده میان دولت‌های ایران و ژاپن برای همکاری در زمینه های محیط زیستی همچنین به دلیل شرایط بحرانی دریاچه ارومیه از سال ۲۰۱۴ آغاز شد.

ارتقای سطح اطلاعات و درک جوامع محلی از نقش مهمی که در استفاده از روش‌های کشاورزی پایدار و احیای دریاچه ارومیه دارند، گسترش کشاورزی پایدار در ۱۳۰ روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای کاهش مصرف آب و نهاده‌های شیمیایی و بسیج اجتماعی به منظور انجام اقدامات احیایی دریاچه ارومیه و حفاظت از تنوع زیستی اهداف این پروژه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)این پروژه با اختصاص بودجه ۴ میلیون دلار توسط دولت ژاپن در چهار سال گذشته اجرا شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس