ارتقای آگاهی، پیش شرط حفاظت صحیح از محیط زیست است

ارتقای آگاهی، پیش شرط حفاظت صحیح از محیط زیست استسرپرست دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ارتقای آگاهی، پیش شرط حفاظت صحیح از محیط زیست است، گفت: در همین راستا، تدوین مدلی مفهومی و علمی برای گنجاندن و آموزش مطالب محیط زیستی از پایه پیش دبستانی تا پایه دوازدهم و تربیت نسل آگاه به حقوق و تکالیف محیط زیستی خود در دستور کار مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و آموزش و پرورش قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا سید ابوالقاسم موسوی با اشاره به برگزاری جلسه شورای سیاستگذاری دومین همایش ملی آموزش جغرافیا در مدارس کشور با رویکرد «بررسی فرصت و چالش‌های آموزش رسمی محیط زیست کشور» گفت: به‌طور کلی همایش‌های تخصصی فرصتی برای تبادل اندیشه و دیدگاه‌ها میان تمامی اندیشمندان یک حوزه است. از این رو برگزاری همایش ملی آموزش جغرافیا در مدارس کشور با رویکرد زیست ‌محیطی می تواند منجر به دریافت و جمع بندی نظرها و پیشنهادهای طیف‌های مختلف مرتبط با این حوزه همچون معلمان، شخصیت‌های اجرایی، سمن‌ها و استادان شود.

وی با بیان اینکه هدف از این هم‌اندیشی، ارتقای کمی و کیفی محتوای زیست محیطی کتاب‌های درسی دانش آموزان و استفاده از ظرفیت نظام آموزش رسمی کشور برای تربیت نسل حافظ و دوستدار محیط زیست است، اظهار کرد: به طور نمونه یکی از مباحث مورد پیگیری در خصوص این همایش ایجاد فرصت برای ارسال و دریافت مقالاتی با موضوعاتی همچون اهمیت ارتقای کمی و کیفی سواد محیط زیستی در نظام آموزش رسمی کشور، نقش، تکلیف و جایگاه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف در ارتباط با آموزشهای محیط زیستی، بررسی نگاه آموزش عالی کشور به آموزش‌های محیط زیستی و برنامه‌ها و چشم اندازهای این حوزه، بررسی شیوه‌های نوین آموزش محیط زیست، بررسی میزان اثربخشی طرح‌ها و پروژه‌های محیط زیستی در نظام آموزش رسمی کشور همچنین بررسی اهمیت و جایگاه سرمایه‌های اجتماعی در آموزش‌های محیط زیستی است.

موسوی اشاره‌ای هم به پیشنهاد نمایندگان وزارت آموزش و پرورش به عنوان متولی اصلی برگزاری دومین همایش ملی آموزش جغرافیا در مدارس کشور با رویکرد زیست‌محیطی برای برگزاری آن در دی ماه ۱۳۹۷ کرد و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یکی از دستگاه‌های همکار در برگزاری این همایش، میزبانی مکانی و فعالیت در کمیته علمی را بر عهده دارد.

سرپرست دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به سابقه خوب همکاری‌های گذشته وزارت آموزش و پرورش و سازمان حفاظت محیط زیست به‌ویژه در تهیه و تالیف کتاب «انسان و محیط زیست» برای دانش آموزان مقطع یازدهم،اظهارکرد: کتاب «انسان و محیط زیست» موضوعات مختلف محیط زیستی همچون آب، هوا، پسماند و گردشگری پایدار را در بر گرفته است. تالیف این کتاب که پس از جلسات متعدد کارشناسی و با توجه به تمامی محدودیت‌های وزارت آموزش و پرورش در کتب تالیفی برای نظام آموزش رسمی کشور صورت گرفت یکی از اتفاقات بسیار مثبت و ارزشمند حوزه محیط زیست است.

موسوی افزود: در نشست نکوداشت کتاب «انسان و محیط زیست» – که چهارشنبه هفته گذشته (۳۰ خردادماه) برگزار شد- تعدادی از مدرسان این کتاب و دانش‌آموزان مقطع یازدهم حاضر در مراسم، طی صحبت هایی بر اثربخشی کتاب در رفتار و اندیشه محیط زیستی خود تاکید کردند.

سرپرست دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به بسته‌های آموزشی محیط زیستی تهیه شده برای مقطع پیش دبستانی کرد و گفت: بسته‌های تهیه شده، سه گروه مخاطب معلمان، والدین و دانش آموزان مقطع پیش دبستانی را در بر می گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، وی با یادآوری این موضوع که هدف از چنین اقداماتی، تدوین مدلی مفهومی و علمی برای گنجاندن و آموزش مطالب محیط زیستی از پایه پیش دبستانی تا پایه دوازدهم و تربیت نسل آگاه به حقوق و تکالیف محیط زیستی خود است، خاطرنشان کرد: ارتقای آگاهی، پیش شرط حفاظت صحیح از محیط زیست است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس