اندک اعتباری برای حفظ جنگل‌های کردستان

اندک اعتباری برای حفظ جنگل‌های کردستانمدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: میزان اعتبار اختصاص یافته برای توسعه و حفظ جنگل ها در این استان بسیار اندک است.

سعدی نقشبندی در گفت و گو با ایسنا منطقه کردستان، اظهار کرد: عملیات احیای جنگل‌های کردستان در شهرستان‌های سروآباد و کامیاران به میزان هر شهرستان ۱۳۰ هکتار و در شهرستان سنندج به مقدار 1000هکتار انجام شده است.

وی افزود: برای غنی سازی جنگل های استان نیز این اداره کل در شهرستان های بانه ۱۲۰ هکتار مریوان ۱۸۰ هکتار، سروآباد ۸۰ هکتار و شهرستان سنندج ۳۰ هکتار غنی سازی جنگل ها با بذر و نهال انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان بیان کرد: برای حفاظت از پوشش گیاهی درختان جنگلی و تقویت پوشش گیاهی در شهرستان‌های مریوان و سروآباد با صرف اعتبار 4 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و استانی در مجموع 380 هکتار غرق انجام شده است.

  وی تصریح کرد: توسعه و احیای منابع طبیعی با هدف جلوگیری از فرسایش خاک، تقویت پوشش گیاهی، مشارکت دادن مردم در مدیریت منابع طبیعی، تجدید شونده، تقویت سفره‌های زیرزمینی آب و تلطیف آب و هوا و ایجاد فضای سبز و تفرجگاه انجام می گیرد.

نقشبندی بیان کرد: در این جنگل کاری ها از گونه های گلابی، جنگلی، بادام، بلوط، پسته وحشی، زالزالک، سماق، ارغوان و سنجد استفاده شده است.

وی افزود: با استقبال جوامع محلی برنامه‌ریزی برای انجام جنگل کاری مشارکتی در سطح ۲ هزار هکتار در روستاهای آرندان، سو، توریور، شیان با مشارکت جوامع محلی و استفاده از گونه های چند منظوره اقتصادی انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان خاطرنشان کرد: در طرح احیا، غنی‌سازی و بازسازی، جنگل‌ها و مراتعی که از عوامل چون آتش‌سوزی، خشک‌سالی، آفت، ریزگردها و سایر عوامل آسیب‌دیده با اجرای عملیاتی چون نهال و بذرکاری، سرشاخه زنی، هرس، بریدن قسمت‌های خشک و بیمار احیا و بازسازی می‌شود .

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس