دامنه گسترش گردوغبار در ایران بیشتر می‌شود/18 استان تحت تاثیر این پدیده

دامنه گسترش گردوغبار در ایران بیشتر می‌شود/18 استان تحت تاثیر این پدیدهمعاون پژوهش‌وفناوری دانشگاه تهران با بیان اینکه گرد و غبار ذاتی چند رشته دارد و مواجهه موثر با آن به هم‌افزایی در رشته‌های مختلف علوم و مهندسی نیازمند است، گفت: امروز در ایران ۱۸ استان از جمله خوزستان، بوشهر، ایلام، فارس، تهران و کرمانشاه تحت تاثیر دامنه گرد و غبار قرار دارند.

به گزارش ایسنا، محمد رحیمیان در نشست علمی “پدیده گرد و غبار، چالش‌ها و راهکارها” که امروز یکشنبه ۲۷ خرداد مصادف با سالروز جهانی مقابله با بیابان‌زایی در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: گرد و غبار یکی از چالش‌های جهانی به خصوص در غرب آسیا و شمال آفریقاست.

رحیمیان افزود: این پدیده در منطقه، کشورهایی چون ایران، عراق، سوریه، لبنان و افغانستان را تحت تاثیر قرار داده و به یک معضل با تبعات زیست محیطی و انسانی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری نامناسب از سرزمین و منابع آب و خاک یکی از عوامل این پدیده است، اظهار کرد: کاهش سطح حکمرانی ناشی از جنگ‌های داخلی، تخریب جنگل‌ها، بهره‌برداری زیاد از مراتع، تغییر کاربری و عدم رهاسازی آب از کشورهای بالادست و در مقیاس بزرگ تغییر اقلیم نیز از مهمترین عوامل پدیده گرد و غبار است.

رحیمیان تاکید کرد: این پدیده در همراهی با معضلات اجتماعی دامنه اثرات را دوچندان کرده است.

وی در ادامه با بیان اینکه گرد و غبار ذاتی چند رشته دارد و مواجهه موثر با آن به هم‌افزایی در رشته‌های مختلف علوم و مهندسی نیازمند است، گفت: امروز در ایران ۱۸ استان از جمله خوزستان، بوشهر، ایلام، فارس، تهران، کرمانشاه و … تحت تاثیر دامنه گرد و غبار قرار دارند.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران ادامه داد: دامنه پدیده گرد و غبار در ایران با توجه به درگیر شدن سایر کشورها در آینده بیشتر خواهد شد و عدم توفیق در مهار آن و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای بهبود وضعیت، گرد و غبار را به صورت تصاعد هندسی در کشور گسترش خواهد داد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس