مشاهده «خروس کولی سینه‌سیاه» برای نخستین بار در چهارمحال و بختیاری

مشاهده «خروس کولی سینه‌سیاه» برای نخستین بار در چهارمحال و بختیاریمدیرکل حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری گفت: خروس کولی سینه‌سیاه برای نخستین بار در این استان مشاهده و گزارش می‌شود.

به گزارش ایسنا، «شهرام احمدی» با اعلام این خبر، اظهار کرد: این پرنده با نام علمی Vanellus Spinosus و نام انگلیسی Spur winged Plover با نام «خروس کولی بال سفید» نیز معروف است و در تالاب گندمان مشاهده و ثبت شده است.

 وی در خصوص زیستگاه این پرنده، تصریح کرد: «خروس کولی سینه سیاه» در حاشیه آب‌های شور و شیرین و مناطقی با پوشش گیاهی کم به سر برده و در سواحل شنی تولید مثل می‌کند.

احمدی خاطرنشان کرد: این پرنده در ایران، به‌صورت سرگردان، در شمال غرب مشاهده و گزارش شده، و برای نخستین بار است که در عرض‌های جنوبی مشاهده می‌شود.

 وی با اشاره به وضعیت بسیار خوب تالاب گندمان، یادآور شد: با توجه به این‌که خروس کولی به ندرت دیده می‌شود، با توجه به این گزارش، ضروری است مطالعات علمی انجام پذیرد تا اقدامات مناسب برای حفاظت آن صورت گیرد.

به ‌گزارش ایسنا، خروس کولی سینه سیاه، 26 سانتیمتر طول دارد. پرنده‌ای زیبا، با پاهای بلند، روتنه قهوه‌ای شنی، سر سیاه و زیر تنه سیاه و سفید است. دو طرف چانه و پهلوهای گردن سفید، سطح روی شاهپرهای بال سیاه، دم سفید با حاشیه پهن سیاه رنگی در انتها، سطح زیرین پرهای پرواز وشکم سیاه پوشپرهای زیر بال سفید است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس