ممنوعیت هر گونه ساخت و ساز ثابت در تالاب استیل آستارا

ممنوعیت هر گونه ساخت و ساز ثابت در تالاب استیل آستارامطابق بند یک قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های کشور هر گونه فعالیت بوم گردی که منجر به تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب شود، ممنوع است.

به گزارش ایسنا هرگونه ساخت و ساز ثابت یا شناور در تالاب استیل آستارا با توجه به مساحت بسیار کم تالاب، وجود زیستگاه، لانه گزینی پرندگان بومی و مهاجر و فشردگی کاربری‌ها در اطراف تالاب که باعث تضعیف کارکردهای اکولوژیک آن می‌شود، ممنوع است.

بر این اساس، فعالیت‌های بوم گردی در حاشیه تالاب‌ها باید با استفاده از سازه‌های سبک و سازگار با زیست بوم منطقه (با در نظر گرفتن ظرفیت برد تالاب و اولویت جوامع محلی) انجام شود و فقط برای  ایجاد تریل‌های چوبی در داخل تالاب برای دسترسی پیاده به محل‌های پرنده‌نگری و با ارائه طرح اولیه  و پس از تایید آن توسط سازمان حفاظت محیط زیست قابل قبول خواهد بود. 

گفتنی است، تالاب بین المللی استیل آستارا در ۴ کیلومتری شهر آستارا قرار دارد. به دلیل نزدیکی به جاده، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی همچون کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطراف، اهمیت طبیعت‌گردی این تالاب را دو چندان می‌کند همچنین جنگل و پوشش‌های سبز گیاهی منظره قابل توجهی را به وجود آورده ‌است که در بهار و تابستان استراحتگاه مسافران است و از نظر گردشگری یکی از جاذبه‌های مهم استان تلقی می‌شود. 

از ویژگی‌های مهم این تالاب وجود ماهیان مشهوری مانند کپور و اردک ماهی است همچنین این تالاب طبیعی جایگاه پرندگان کمیابی بوده است که برای زاد و ولد از اروپای مرکزی، ماورای خزر و مناطق قطبی به این منطقه مهاجرت می‌کنند. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، تالاب استیل ۱۳۸ هکتار وسعت دارد و از مکان‌های گردشگرپذیر استان گیلان است. وجود درختان توسکا نیز در این تالاب، جلوه‌ای دیدنی به آن بخشیده ‌است. 

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس