نقشه پایش خشکسالی و بحران در منابع طبیعی تهیه شد

نقشه پایش خشکسالی و بحران در منابع طبیعی تهیه شدسازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از تهیه نقشه‌های تولیدی مرکز ملی پایش خشکسالی و بحران در منابع طبیعی با همکاری سازمان هواشناسی خبر داد.

به گزارش ایسنا، نقشه‌های تولیدی مرکز ملی پایش خشکسالی و بحران در منابع طبیعی  قادر هستند علاوه بر تعیین و ارایه  اطلاعات از شدت و روند تغییرات اقلیمی و خشکسالی، این امکان را فراهم سازند تا بخش‌های اجرایی با استفاده از این اطلاعات برنامه‌ها و اقدامات پیشگیرانه را برای مقابله با تهدیداتی نظیر آتش‌سوزی و کنترل آفات و امراض جنگلی فراهم کنند.

سازمان هواشناسی ۳۵۰ ایستگاه باران‌سنجی در مناطق مختلف کشور دارد که آن‌ها را آنالیز می‌کند و روی نقشه‌های جنگلی و مرتعی قرار می‌دهد. این نقشه‌ها نشان می‌دهد که کدامیک یک از نقاط مناطق جنگلی و مراتعی کشور با کمبود بارندگی مواجه هستند و به سازمان جنگل‌ها این امکان را می‌دهد تا با آگاهی بیشتر نسبت به برنامه ریزی، پیشگیری و مقابله با بحران‌های پیش‌رو اقدامات لازم را انجام دهد.

سازمان هواشناسی نیز به‌صورت فصلی اطلاعات مربوط به شرایط اقلیمی، خشکسالی و  کم آبی در کشاورزی را به دولت اعلام می‌کند و از این پس اطلاعات مربوط به وضعیت منابع طبیعی کشور ازنظر اقلیمی نیز ضمیمه آن خواهد شد.  

در حال حاضر این نقشه‌ها روی سایت مرکز ملی پایش خشکسالی سازمان هواشناسی کشور به نشانی http://ndwmc.irimo.ir/far/wd/۴۷۳۲asis.htm  قرار گرفته است و می تواند مورد بهره‌برداری قرار گیرند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس