هشدار به متخلفان شکار – ایسنا

هشدار به متخلفان شکار – ایسنامدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با کمک آزمایشات ژنتیکی می توان گونه های وحشی و اهلی شکار را از یکدیگر تفکیک و شناسایی کرد.

به گزارش ایسنا طاهره افتخاری گفت: انجام آزمایشات ژنتیکی راهی مطمئن و دقیق جهت شناسایی و تشخیص گونه‌های وحشی و اهلی  از یکدیگر است .

افتخاری تصریح کرد: اگرچه اغلب محیط بانان یا کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست قادر به تشخیص گوشت گونه وحشی از اهلی هستند  ولی این دلیل محکمه پسندی برای مقامات قضایی نیست و نتایج حاصل از انجام آزمایشات ژنتیکی بطور قطعی می‌تواند صحت و سقم ادعای متخلفان را ثابت کند. 

وی افزود: به همت کارشناسان گروه زیست فناوری دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی ، نمونه‌های مشکوک کشف و ضبط شده از متخلفان شکار و صید ، بعد از انجام چندین مرحله آزمایش ژنتیک، شناسایی شده ونتیجه آن جهت بررسی جرایم متخلفان به مقامات قضایی ارائه می‌شود.

به گفته افتخاری در سال ۹۶ بیش از ۵۰ نمونه گوشت کشف شده از متخلفان توسط ماموران حفاظت محیط زیست استان های کشور از جمله کرمان ، فارس ، گلستان ، اردبیل ، مازندران ، کردستان و …. ضبط و به این دفتر ارسال شد که پس از انجام آزمایشات ژنتیک در گروه زیست فناوری این دفتر، بیشتر نمونه‌ها شناسایی و نتایج آزمایش‌ها به‌صورت کتبی از طریق ادارات کل استان به مقامات قضایی شهرستان مربوطه ارائه شد. نزدیک به۷۰ درصد نمونه‌ها، وحشی و ۲۸ درصد نمونه‌های شناسایی شده اهلی شناسایی بودند. حدود دو درصد از نمونه‌ها به دلیل عدم کیفیت لازم جهت استخراج DNAغیر قابل شناسایی بودند.

لیلا عزالدین لو – رئیس گروه زیست فناوری دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی – اظهارکرد: نکته حائز اهمیت در شناسایی نمونه‌های مشکوک، نحوه نمونه‌برداری، نگهداری و ارسال نمونه‌ها مطابق با شرایط استاندارد است. هرقدر این شرایط  بیشتر رعایت شود، نتایج حاصل از آزمایشات دقیق تر و شناسایی قطعی‌تر خواهد بود. چنانچه نمونه ها در وضعیت مطلوبی نباشند ، استخراج DNA از آنها غیرممکن است یا در صورت استخراج ، DNA از کیفیت مناسبی برخوردار نیست که در این صورت تشخیص نمونه مورد نظر غیرممکن است یا برای رسیدن به نتیجه مطلوب می‌بایست آزمایشات در چندین نوبت تکرار شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام) وی در پایان گفت: با توجه به ماهیت مطالعات ژنتیکی با استفاده از تکنیک‌های مولکولی به منظور ادامه روند مطالعات و نیل به هدف مورد نظر ، نیازمند همکاری و حمایت ادارات کل استانی هستیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس