هیچ کشوری ازآسیب تغییراقلیم در امان نیست/افزایش ۱۸ درجه‌ای دمای زمین براثر انتشار گازگلخانه‌ای

هیچ کشوری ازآسیب تغییراقلیم در امان نیست/افزایش ۱۸ درجه‌ای دمای زمین براثر انتشار گازگلخانه‌ایمعاون کارگروه اول هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم که بررسی علمی این پدیده را بر عهده دارد با اشاره به اینکه هیچ کشوری از آسیب تغییر اقلیم در امان نیست، گفت: شاید در ایران پیامد تغییر اقلیم به شکل بیابان‌زایی باشد اما سایر کشورها نیز تحت تاثیر این پدیده و مخاطرات جوی ناشی از آن هستند.

به گزارش ایسنا، ادوین آلدریان در نشست اطلاع‌رسانی و آموزشی IPCC که امروز با حضور معاون این هیات و مسئول اطلاع رسانی آن در سازمان هواشناسی برگزار شد، اظهار کرد: مشکل تغییر اقلیم مشکل مشترک جهان است و باید با کمک یکدیگر آن را حل کنیم.

وی با اشاره به اینکه تغییر اقلیم یک مسئله گسترده است، گفت: در هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم متخصصان بسیاری در حوزه‌های مختلف اعم از سیاست، اقتصاد، علوم قضایی و حتی علوم اخلاقی حضور دارند.

معاون کارگروه اول IPCC در ادامه اظهار کرد: IPCC به دنبال آن است که مشخص کند که در سامانه‌های اقلیمی چه اتفاقی در حال وقوع و مخاطرات ناشی از تغییر اقلیم به چه شکلی است همچنین چگونه می‌توان این مخاطرات جوی را کاهش داد.

آلدریان با اشاره به تاثیر تغییر اقلیم روی پدیده‌های مختلف جوی از جمله بارش برف اظهار کرد: این پدیده روی یخ‌ها و یخچال‌ها همچنین اقیانوس‌ها اثرگذاری دارد. افزون بر این به دلیل فعالیت‌های انسانی ترکیبات جو تغییر می‌کند و بر اثر استفاده از سوخت‌های فسیلی، گازهای گلخانه‌ای انتشار می‌یابد و همین موضوع بر افزایش آلودگی هوا نیز اثرگذار است.

معاون کارگروه اول هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم با بیان اینکه افزایش نیازهای انسانی باعث جنگل‌زدایی و بیابان‌زایی شده است، گفـت: این پدیده‌ها در مناطق مختلف دنیا در حال وقوع است که بر میزان منابع آبی مناطق نیز اثر منفی گذاشته است. افزون بر این شاخص‌های گرمایش جهانی روی رطوبت، بارش‌ها، یخچال‌های قطبی و کوه‌های یخی تاثیر می‌گذارد.

آلدریان ادامه داد: در کشور من یعنی اندونزی در حال حاضر فصل خشک برقرار است اما شاهدیم که بارش‌ها همچنان ادامه دار است چون فصول تغییر کرده است. شاید در ایران پیامدهای ناشی از تغییر اقلیم به شکل‌های دیگر از جمله بیابان زایی خود را نشان داده است.

معاون گروه اول IPCC با اشاره به ارتباط تغییر اقلیم با مصرف انرژی و سوخت اظهار کرد: افزایش جمعیت یکی از مشکلات جدی در حوزه تغییر اقلیم است که طبیعتا باعث افزایش مصرف انرژی و سوخت و در نتیجه تولید گازهای گلخانه‌ای بیشتر می‌شود.

آلدریان افزود: طی ۱۵۰ سال اخیر ترکیب جوی تغییر کرده است و شاهد افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای هستیم. از دهه ۱۹۸۰ به بعد تغییر اقلیم وارد ادبیات جهان شد. گازهای گلخانه‌ای باعث افزایش ۱۸ درجه‌ای دمای زمین شده است و قطعا بدون این گازها دمای زمین ۱۸ درجه کمتر خواهد بود.

این عضو هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم تاکید کرد: فعالیت‌های انسانی باعث افزایش دمای کره زمین شده است و طبق برآوردها حدود دو یا حتی سه درجه دمای زمین افزایش یافته است. واضح است که وقتی گاز دی اکسید کربن افزایش می‌یابد سیستم زمین گرم می‌شود اما مسئله آن است که گرمایش جهانی تاثیرات متفاوتی بر بخش‌های مختلف جهان دارد. بیابان‌زایی، تغییرات سطح آب دریاها از جمله عوارض گرمایش زمین و تغییر اقلیم است.

آلدریان با اشاره به اینکه اگر دمای کره زمین ۴ درجه افزایش یابد تاثیرات گسترده‌ای روی سیستم غذایی و محصولات کشاورزی خواهد داشت، گفت: شاید تغییرات ناچیز دما خیلی اثرگذار نباشد اما تغییرات شدید دما طی بازه زمانی کوتاه نیم قرن تاثیرات گسترده‌ای خواهد داشت و مسلما تغییرات دمای اقیانوس‌ها میلیاردها نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معاون کارگروه اول IPCC در ادامه اظهار کرد: هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم سه پیام کلیدی در حوزه تغییر اقلیم دارند. اول اینکه بدانیم تاثیر انسان در پدیده تغییر اقلیم بسیار حائز اهمیت است. دوم اینکه قصد داریم بدانیم چه عواملی باعث ایجاد چنین شرایطی می‌شود و سومین پیام IPCC آن است که امکان دارد تغییر اقلیم تاثیرات غیرقابل برگشتی داشته باشد.

آلدریان افزود: بر اساس داده‌های سازمان هواشناسی جهانی بعد از سال ۲۰۰۰ تنها طی دو سال بالاترین دما را ثبت نکرده‌ایم. در غیر این دو سال دمای کره زمین بسیار بالا بوده است. طبیعی است که این افزایش دما بر کاهش یخ‌های اقیانوس‌ها و تشدید آلودگی‌ها اثرگذار خواهد بود. تهران در فصل زمستان شاهد افزایش آلودگی هوا است چون چرخه هوا در این فصل کافی نیست.

وی با اشاره به دیگر پیامدهای ناشی از تغییر اقلیم در ایران گفت: وقوع سیل یکی از مهمترین مخاطرات ناشی از تغییر اقلیم در ایران است. واضح است که همه مناطق دنیا اعم از کشورهای فقیر و غنی از تغییر اقلیم تاثیر می‌گیرند اما کشورهای فقیر قطعا در برابر تغییر اقلیم آسیب پذیرتر هستند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس