اختصاص بودجه مستقل به یگان محیط زیست کشور/توجه جدی به خانواده شهدای محیط بان

اختصاص بودجه مستقل به یگان محیط زیست کشور/توجه جدی به خانواده شهدای محیط بانفرمانده یگان حفاظت محیط زیست از ابلاغ بخشنامه جدید ستاد کل نیروهای مسلح به ادارات کل محیط زیست کشور و ادارات کل محیط زیست استان‌ها خبر داد و گفت: بر اساس این بخشنامه یگان محیط زیست دارای بودجه مستقل می‌شود.

به گزارش ایسنا، جمشید محبت خانی در نشست خبری به مناسبت روز ملی محیط بان اظهار کرد: در روزهای اول و دوم مرداد ماه مراسم تقدیر از محیط بانان نمونه کشور در مشهد برگزار خواهد شد. در این مراسم که با حضور مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و مقامات لشگری و کشوری برپا می‌شود از ۶۶ محیط بان از سراسر کشور تقدیر به عمل می‌آید.

وی ادامه داد: در مراسم روز ملی محیط بان سه محیط بان نمونه ملی معرفی می‌شوند و نشان خدمت دریافت می‌کنند همچنین از یک خانواده شهید و یک خانواده جانباز محیط بان نیز تقدیر خواهد شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به بخشنامه اخیر رئیس سازمان محیط زیست برای ادارات کل محیط زیست استان‌ها تصریح کرد: دو روز پیش بخشنامه خوبی جهت حفظ ارزش محیط بان به کلیه استان‌ها ابلاغ شد تا از حضور محیط بانان در مراسم استقبال رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و مقامات کشوری و لشگری خودداری شود.

محبت خانی در مورد این بخشنامه توضیح داد: برخی مواقع محیط بان‌ها را چندین کیلومتر از محل خدمت خود دور و برای برگزاری تشریفات و سان هنگام حضور مقامات استفاده می‌کردند. از آنجا که این اقدام باعث خالی شدن محل خدمت محیط بانان می‌شد و این خلأ منجر به آن می‌شد که متخلفان به اهداف سودجویانه خود دست یابند همچنین از آنجا که حضور محیط بانان برای مراسم استقبال هزینه‌هایی برای محیط بان در برداشت، مقرر شد که از حضور محیط بانان در مراسم استقبال مقامات خودداری شود.

 وی در پاسخ به این پرسش که پیشنهاد ابلاغ این بخشنامه از طرف چه کسی مطرح شده است، گفت: این بخشنامه پیشنهاد عیسی کلانتری – رئیس سازمان حفاظت محیط زیست – بوده است چون در جریان ارتباط با محیط بان‌ها به‌طور مستقیم متوجه این مشکل شده بودند بنابراین این بخشنامه را به کلیه استان‌ها ابلاغ کردند.

تخصیص سه میلیارد تومان برای پرداخت دیه محیط بانان

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در مورد پرداخت دیه محیط بانان توسط دولت اظهار کرد: از سال ۹۴ تاکنون هیچ مبلغی برای جبران خسارت محیط بان‌هایی که در برخورد با متخلفان و هنگام به کارگیری سلاح باعث مجروحیت مجرمین شده بودند به سازمان حفاظت محیط زیست پرداخت نشده بود. خوشبختانه به تازگی سه میلیارد تومان از طرف دولت به سازمان حفاظت محیط زیست واصل شده است تا بتوانیم دیه‌هایی را که از سال ۹۴ باید پرداخت می‌شد واریز کنیم.

لایحه محیط‌بانان در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس

محبت خانی در ادامه در مورد سرنوشت لایحه حمایت از محیط بانان که مدتی پیش دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده بود، گفت: لایحه محیط بانان مراحل نهایی بررسی را در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس طی می‌کند. امیدواریم که هر چه زودتر این لایحه برای بررسی به صحن علنی مجلس برسد. به‌طور قطع با تصویب این لایحه گشایشی برای محیط بانان در حوزه قانون به‌کارگیری سلاح ایجاد خواهد شد.

وی همچنین به دستورالعمل جدید ابلاغ شده توسط ستاد کل نیروهای مسلح اشاره کرد و گفت: بر اساس این دستورالعمل یگان‌های حفاظت و دستگاه‌ها باید بودجه مستقل داشته باشند و بر اساس این دستورالعمل سازمان برنامه و بودجه مکلف است برای کلیه یگان‌ها بودجه مستقل از دستگاه‌ها اختصاص دهد.

محبت خانی تاکید کرد: متاسفانه یگان محیط زیست کشور تا کنون هیچ بودجه مستقلی نداشت و همین موضوع باعث آسیب به محیط بانان می‌شود و آن‌ها را در موضوعات مربوط به حقوق، بیمه و تجهیزات دچار مشکل می‌کند.

توجه به خانواده شهدای محیط بان

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه حدود سه هفته پیش این بخشنامه به ادارات کل محیط زیست استان‌ها توسط رئیس سازمان محیط زیست ابلاغ شده است، گفت: بند دیگر این دستورالعمل مربوط به تسهیل پرونده محیط بانان شهید در بنیاد شهید است. لازم به ذکر است تا کنون ۱۲۰ محیط بان در راه حفاظت از محیط زیست کشور جان خود را از دست داده و به مقام شهادت نائل شده‌اند. متاسفانه پرونده این شهدا در بنیاد شهید با مشکلاتی مواجه می‌شود اما بر اساس بخشنامه جدید ستاد کل نیروهای مسلح قرار شده با محیط بانان شهید مشابه کارکنان نیروهای مسلح رفتار شده و امور مربوط به پرونده شهدا با سرعت بیشتری پیگیری شود.

وی ادامه داد: از ۱۲۰ شهیدی که از ابتدای انقلاب اسلامی در حوزه محیط بانی به شهادت رسیده‌اند ۱۷ نفر آنها در بنیاد شهید پرونده دارند و خانواده آنها حقوق دریافت می‌کنند. مابقی خانواده‌هایی که سازمان محیط زیست سرپرست آنها را به عنوان شهید می‌داند مبالغی جزئی از سوی سازمان دریافت می‌کنند اما به‌طور قطع مبالغ کافی نیست که خوشبختانه دستورالعمل جدید کمک می‌کند که مشکل معیشتی این خانواده‌ها نیز حل و فصل شوند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در ادامه از پیگیری جرایم محیط بانان در دادسرای نظامی و قضایی خبر داد و گفت: از این پس با محیط بانان مشابه نیروهای مسلح رفتار می‌شود و جرایم محیط بانان به جای رسیدگی در دادسرای عمومی در دادسرای نظامی بررسی خواهد شد. به همین منظور کلاس‌های آموزشی در استان‌ها برگزار می‌شود و از کلیه دادستان‌ها خواهش می‌کنم که در این جلسات شرکت کنند.

توزیع البسه و تجهیزات نو میان محیط بانان

محبت خانی با اشاره به اینکه در سال گذشته سازمان برنامه و بودجه ۴۰ میلیارد تومان به یگان محیط زیست اختصاص داده بود،اظهارکرد: خوشبختانه ماه گذشته توانستیم ۷۰۰۰ کفش و پوتین برای محیط بان‌ها خریداری کنیم همچنین تا ۴۵ روز آینده ۷۰۰۰ دست لباس بین محیط بانان توزیع خواهد شد. افزون بر این ۵۵۰ دستگاه موتورسیکلت در نیمه اول سال جاری در مناطق مختلف تقسیم می‌شود.

وی با اشاره به کمبود تعداد محیط بانان در سراسر کشور اظهار کرد: بر اساس چارت سازمانی باید ۸۵۰۰ محیط بان در کل کشور فعال باشند اما تاکنون تنها ۳۵۰۰ محیط بان در مناطق مختلف کشور مستقر هستند. به عبارت ساده‌تر تنها ۳۷ درصد نیروی انسانی محیط بان در محیط زیست سراسر کشور وجود دارد اما رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تلاش می‌کند این میزان  را به ۶۵ درصد افزایش دهد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تاکید کرد:‌ بر اساس استانداردهای جهانی در هر ۱۰۰۰ هکتار باید یک محیط بان حضور داشته باشد اما متاسفانه در کشور ما هر ۱۲ هزار هکتار توسط یک محیط بان پاسداری می‌شود. سهمیه امسال سازمان حفاظت محیط زیست برای دریافت نیروی محیط بان ۳۰۰ نفر است.

محبت خانی در ادامه در مورد مراحل آموزشی محیط بانان اظهار کرد: با توجه به تغییر دانشکده محیط زیست به دانشکده محیط بانی ۳۰۰ محیط بان در صورت جذب در دانشکده محیط بانی مشابه دانشکده افسری آموزش خواهند دید تا با مدارک فوق دیپلم و لیسانس و با درجات افسر محیط دار دوم و افسر محیط دار سوم فارغ التحصیل شوند.

وی با تاکید بر اینکه تغییر دانشکده محیط زیست به دانشکده محیط بانی الزام ریاست جمهوری است، گفت: بنا داریم ۳۰۰ محیط بان جدید را با مدرک تحصیلی دیپلم جذب کنیم و پس از آن در دانشکده محیط بانی مورد آموزش قرار دهیم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در مورد نحوه جذب نیروی محیط بان برای مناطق مختلف کشور تصریح کرد: سهمیه استان‌های مختلف برای جذب محیط بان مشخص و به استان‌ها ابلاغ شده است. مسلما استان‌هایی که در تعداد نیروی انسانی ضعیف بودند سهم بیشتری در جذب محیط بان خواهند داشت. حدود یک ماه پیش این سهمیه‌ها به استان‌ها ابلاغ شده و امور اداری مربوط به این موضوع از طریق ادارات محیط زیست استان‌ها پیگیری می‌شود.

محبت خانی در پایان گفت: آزمون استخدامی محیط بانان به صورت متمرکز و توسط سازمان سنجش برگزار خواهد شد، ۶۰۰ نفر در آزمون پذیرش می‌شوند و در ادامه ۳۰۰ نفر در مصاحبه‌های تخصصی انتخاب خواهند شد تا بتوانیم بهترین افراد را برای محیط بانی انتخاب کنیم. کلیه امور مربوط به آزمون از جمله سوالات و نظارت بر آن بر عهده سازمان سنجش خواهد بود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس