از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شهرداری تا افزایش ۱.۳درجه‌ای دما در ایران

از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شهرداری تا افزایش ۱.۳درجه‌ای دما در ایرانگروه اجتماعی ایسنا، ششمین روز از دومین ماه تابستان را با انتشار ۵۵ خبر روی خروجی خود پشت سرگذاشت؛ خبرهایی که در شش سرویس خبری منتشر شد و در این میان خبرهایی از سرویس‌های حوادث، محیط زیست و شهری بیشترین توجه مخاطبان را به خود اختصاص داد.

به گزارش ایسنا، خبرهایی که بیشترین فراگیری و تاثیرگذاری را در میان اخبار اجتماعی امروز داشتند به همراه لینک مستقیم آن‌ها در ادامه آمده است:

امروز اولین نشست خبری شهردار تهران در حالی برگزار شد که تنها یک هفته از تصویب اصلاح «قانون منع به کارگیری بازنشستگان» در مجلس می‌گذشت. به همین دلیل محمدعلی افشانی – شهردار تهران- درباره اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شهرداری تهران گفت: اجرای این قانون را از دیروز شروع کرده و لیست تمام بازنشستگان را گرفته‌ام.

وی افزود: من به شدت پیگیر تصویب این قانون بودم چرا که قانون خوبی است و باعث چرخش نخبگان می‌شود. از فردا اجرای این قانون را شروع می‌کنم تا شهرداری پیشتاز اجرای آن باشد.

محمدعلی افشانی – شهردار تهران – در بخش دیگری از نشست خود به تشریح اولویت‌های شهرداری پرداخت و گفت: اصول مدیریت من بر چهار اصل مشارکت، حاکمیت قانون، شفافیت و پاسخگویی استوار است. تا زمانی که مردم مشارکت نداشته باشند، پیشرفت و توسعه محقق نمی‌شود و افزایش مشارکت مردم تنها با اعتماد به مسئولان محقق می‌شود.

وی با بیان اینکه از مجموع متکدیان تهرانی ۷۰ درصد خارجی و تنها ۳۰ درصد ایرانی هستند و در این بین ۲۰ درصد متکدیان ایرانی هم تهرانی نیستند، گفت: بدین ترتیب ۹۰ درصد متکدیان پایتخت، تهرانی نیستند.

حسین نحوی نژاد – معاون امور توان‌بخشی سازمان بهزیستی – با بیان اینکه نیروی انتظامی اعتقاد دارد پلاک ویژه معلولان باید به معلولان جسمی حرکتی شدید تعلق بگیرد، گفت: سازمان بهزیستی اعتقاد دارد فرد نابینایی که خودش رانندگی نمی‌کند و راننده دارد نیز باید بتواند پلاک ویژه داشته باشد.

دکتر علی‌اکبر پورفتح‌الله – مدیرعامل سازمان انتقال خون – برنامه ملی این سازمان برای ریشه‌کنی هپاتیت‌های B و C را تشریح کرد و گفت: شعار امسال روز جهانی هپاتیت، پیشگیری، تشخیص و درمان به موقع این نوع از هپاتیت است. بر همین اساس اعلام می‌کنیم کسانی که به هر دلیلی تا قبل از سال ۱۳۷۶ خون و فرآورده‌های خونی دریافت کرده‌اند، آزمایش داده و با پزشک مشورت کنند تا اگر رخداد هپاتیت C در آنها وجود داشت، اقدامات درمانی را انجام دهند. 

علی زرافشان – معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش – با بیان اینکه طبق قانون باید به‌تدریج ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها صرفا از طریق سوابق تحصیلی تکمیل شود، گفت: در آخرین کنکور ۱۲ درصد دانش‌آموزان در دانشگاه‌های دولتی هم صرفا بر مبنای سابقه تحصیلی ۱۰۰ درصدی پذیرفته شدند.

وی درباره سهم سوابق تحصیلی در کنکور سراسری اظهار کرد: تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری مصوبه مجلس است. قانون می‌گوید اعمال سوابق باید به نحوی باشد که بتدریج ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها از طریق سوابق تحصیلی پر شود که سهم سوابق تحصیلی در آن ۱۰۰ درصد است.

فرآیند سنجش هوش و استعداد پایه هفتم با حضور ۱۵۰ هزار دانش‌آموز در حوزه‌های امتحانی سراسر کشور برگزار شد.

فاطمه مهاجرانی – رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان – از اعلام نتایج سنجش هوش این دانش آموزان از ۱۰ تا ۱۵ شهریورماه خبر داد و اظهار کرد: امسال همانند سال گذشته حدود ۱۵ هزار دانش‌آموز در مدارس استعدادهای درخشان به تحصیل خواهند پرداخت. با این تفاوت که امسال دانش آموزان در هیچ آزمون علمی شرکت نکردند بلکه تنها هوش و استعداد آن‌ها مورد سنجش قرارگرفته است.

در پی انتشار خبر کشته شدن هشت ببر در باغ وحش مشهد طی ۱۰ ماه گذشته و مشکوک بودن مرگ آن‌ها، علی تیموری – مدیر کل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست – با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۵ قلاده ببر در باغ وحش مشهد وجود دارد، تاکید کرد: تلف شدن هشت قلاده ببر طی ۱۰ ماه گذشته در این باغ وحش تایید نمی‌شود. تاکسیدرمی‌های یافت شده مربوط به ببرهای تلف شده در سال‌های ۹۳ تا ۹۷ است.

وی درباره کشف پوست و جمجمه ببر در باغ وحش مشهد اظهار کرد: در سال ۹۳ باغ وحش مشهد ۱۱ قلاده ببر داشت که طی سال‌های بعد ۱۹ قلاده توله به دنیا آوردند. در زمینه موضوع ببرهای باغ وحش مشهد هم گرچه دامپزشک باغ وحش دلایل مرگ را مشخص کرده است اما اداره کل محیط زیست استان خراسان رضوی هم باید ضمن حضور در باغ وحش، دلایل مرگ را به‌طور مستقل مورد بررسی قرار دهد و گزارش آن را به ستاد مرکزی ارایه‌ کند.

صادق ضیاییان – رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی – گفت: ایران در ۱۰ ماه گذشته نسبت به شاخص‌های بلندمدت، بیش از یک درجه افزایش دما داشته است همچنین در ماه گذشته اهواز با ثبت دمای ۵۳ درجه سانتیگراد به عنوان گرمترین شهر معرفی می‌شود.

وی با اشاره به وضعیت دمایی کشور طی ۱۰ ماه گذشته اشاره و اظهار کرد: از اول مهرماه سال ۱۳۹۶ (ابتدای سال زراعی) تا پایان تیرماه سال ۱۳۹۷ دمای کشور ۱.۳ درجه سلسیوس نسبت به بلندمدت افزایش یافته است همچنین با توجه به بررسی گزارشات دمایی، کلیه استان‌ها در این بازه زمانی افزایش دما را تجربه کرده‌اند.

سردار مسعود زاهدیان – رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا – از کاهش یکی دوساله سن اعتیاد در کشور خبر داد و گفت: سن قاچاق در کشور تغییراتی کرده است و افراد تازه وارد در این حوزه افزایش یافته‌اند.

وی درباره دستگیری‌های مربوط با موادمخدر اظهارکرد: آمار زندانی‌های این حوزه را باید از سازمان زندان ها بگیریم اما آنچه که در مورد دستگیری‌های پلیس بوده ما شاهد افزایش ۹ درصدی دستگیری‌ها در بهار امسال در مقایسه با مدت مشابه آن در سال قبل هستیم و تشکیل پرونده‌های ما نیز به همین نسبت افزایش یافته است.

پربازدیدها

در میان پنج خبر دارای بیشترین بازدید در گروه اجتماعی ایسنا نیز دو خبر از سرویس حوادث، یک خبر از سرویس شهری و دو خبر از سرویس محیط زیست، بیشترین توجه مخاطبان را به خود اختصاص داده که در ادامه آمده است:‌

قتل تازه داماد، بخاطر دیربازگشتن عروس به خانه

اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان درشهرداری ازفردا/طرح جدید برای درختکاری پایتخت

افزایش ۱.۳ درجه‌ای دما در ایران/اهواز گرمترین شهر کشور

افزایش تازه واردها در قاچاق موادمخدر

واکنش محیط زیست به ماجرای «پوست‌های ببر کشف شده» در مشهد

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس