امکانات و تجهیزات محیط بانی استان در حد اهمیت تهران نیست

امکانات و تجهیزات محیط بانی استان در حد اهمیت تهران نیستمدیرکل محیط زیست استان تهران با بیان اینکه تجهیزات ، امکانات و پاسگاه‌های محیط بانی استان تهران در شرایط مطلوبی نیست،گفت: ۲۹ درصد مساحت تهران در مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان است و ما همچنین بخشی از جغرافیای استان های قم،سمنان، مازندران و البرز را حفاظت می کنیم و مجموع آن را اگر نسبت به جغرافیای استان مقایسه کنیم حدود ۴۶ درصد مساحت می‌شود و این نیاز به توجه ویژه ای در تهران دارد.

به گزارش ایسنا کیومرث کلانتری در مراسم گرامیداشت روز محیط بان حفاظت محیط زیست استان تهران – که امروز با حضور جمشید محبت‌خانی – فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست و جمعی از مسئولان و محیط بانان در محل سالن جلسات اداره کل محیط زیست تهران – برگزار شد، با اشاره به اینکه شغل و حرفه محیط بانی بسیار سخت و آسیب‌پذیر است، افزود: رویارویی محیط بانی با متخلفان هیچ گاه تمام نخواهد شد و متاسفانه درگیری و تنش‌ها برای حفاظت از طبیعت و محیط زیست همیشه نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا وجود دارد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در کشور ما اقدامات قابل توجهی در حوزه قانون و مقررات محیط بانی انجام شده است، اظهارکرد: محیط بانی حساس‌ترین شغل در سازمان حفاظت محیط زیست است و نوک پیکان همه سختی‌ها در محیط بانی است و اگر عشق و علاقه و تعهد به محیط زیست نباشد ادامه راه ممکن نخواهد بود.

کلانتری ادامه داد:برخی خانواده‌ها نسل در نسل محیط بان بوده‌اند و با تمام وجود محیط زیست را درک می‌کنند و این فرصتی است برای سازمان حفاظت محیط زیست تا از این سرمایه انسانی بزرگ – که به راحتی هم به دست نیامده – بیشترین بهره را ببرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه بخش مهمی از مظلومیت شغل محیط بانی ناشی از عملکرد ضعیف سایر بخش‌ها است و باید ارزش کار محیط بانان  برجسته شود، اظهارکرد: به عنوان مثال اگر برخی از مراکزی را که دارای ارزش ریالی هستند رصد کنیم مشاهده می کنیم این مراکز دارای مساحتی کم اما دارای تعداد زیادی نگهبان هستند زیرا موضوع دارای ارزش و اهمیت خاص است.

وی ادامه داد: در خصوص اهمیت و ارزش حفظ تنوع زیستی کار زیادی نشده است و بدنه کارشناسی در محیط زیست نتوانسته است به‌گونه‌ای شایسته اهمیت آن چیزی را که محیط بان از آن حفاظت می کند را برجسته کند و این مهمترین مشکل در حوزه محیط بانی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه اولویت اول محیط زیست استان تهران محیط بانی است، تصریح کرد:در خصوص جذب نیرو، هزینه و تجهیز لوازم، اولویت محیط زیست استان، محیط بانی است و خود را موظف به تجهیز محیط بانان می‌دانیم.

تنظیم دستورالعمل برای ورود محیط‌بانان جدید در سازمان محیط زیست

در ادامه این مراسم جمشید محبت خانی – فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست – در این نشست با بیان اینکه باید بتوانیم روز محیط بان را در تقویم ملی با پیگیری ‌ایی که آغاز شده ثبت کنیم،اظهارکرد: این موضوع در راستای تحقق یک هدف ایجابی و فرهنگی و برای استفاده از فرصت‌های موجود اجتماعی به منظور ارتقای محیط بانی و محیط زیست است.

وی با اشاره به اینکه باید در حوزه محیط بانی همدلی، وحدت و شفافیت برای تحقق اهداف سازمانی همواره سرلوحه امور باشد، گفت: با توجه به رسالت سازمان حفاظت محیط زیست هنوز این سازمان به جایگاه اصلی خود نرسیده است و باید در این خصوص اتفاقات راهبردی به وقوع بپیوندد تا در سایه همکاری آحاد مختلف جامعه و مشارکت مدنی بتوان حفاظت درستی در خصوص موضوعات مختلف محیط زیست اعم از آب، خاک ، هوا ، طبیعت و زیستگاه‌ها داشته باشیم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست ادامه داد: محیط بانان سفیران محیط زیست هستند و نماد سازمانی محسوب می‌شوند که باید بتوانند علاوه بر موضوعات محیط زیست طبیعی ، مسائل محیط زیست انسانی را نیز در جامعه پررنگ کنند و در این خصوص فرهنگ سازی بیشتری باید انجام شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه باید امانتدار خوبی در حوزه محیط زیست باشیم و بدانیم مالک آن نیستیم، اظهارکرد: برای ارتقای جایگاه محیط زیست قدم اول و مهم حمایت از جامعه محیط بانی است و در این راستا باید با جذب نیروهای مناسب و تربیت و آموزش‌های لازم علاوه بر تاثیرگذاری بر افزایش توان حفاظتی، انگیزه لازم برای خدمت در این حوزه را افزایش دهیم.

محبت خانی ادامه داد: نحوه ورود برخی از محیط بانان به سازمان حفاظت محیط زیست جای گله دارد و بر اساس جلسه‌ای که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد دستورالعملی برای ورود محیط بانان جدید به سازمان تنظیم خواهد شد که در آن موضوعاتی مانند نحوه به‌ کارگیری و نوع و میزان آموزش های لازم بر مبنای نگرش جدید و مطابق با اهداف سازمان حفاظت محیط زیست تبیین می‌شود.

وی افزود: از فروردین امسال بر اساس تایید مقام معظم رهبری دستورالعمل جدید خدمتی به کارگیری شده که این دستورالعمل توفیقات زیادی به همراه داشته که از جمله آن برخورداری یگان حفاظت از ردیف بودجه ای مستقل بر اساس برنامه‌های ارائه شده است و سازمان برنامه و بودجه مکلف به اختصاص این اعتبار می‌شود. 

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران محبت خانی با اشاره به اینکه همچنین مطابق این دستور العمل جرائم محیط بانان در دادسرای نظامی و انتظامی رسیدگی خواهد شد، تصریح کرد: یکی دیگر از موضوعات این دستور العمل این است که محیط بانانی که در سوانح و حوادث دچار آسیب و یا فوت می‌شوند مانند دستورالعمل کارکنان نظامی شهید یا جانباز محسوب شوند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس