انجام مطالعات زمین‌شناسی دریایی تنگه هرمز با کاوشگر “خلیج‌فارس”

انجام مطالعات زمین‌شناسی دریایی تنگه هرمز با کاوشگر “خلیج‌فارس”مدیرکل دفتر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی از انجام مطالعات زمین‌شناسی دریایی در تنگه هرمز و جنوب جزیره قشم خبر داد و گفت: این مطالعات با کاوشگر تحقیقاتی “خلیج فارس” انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دکتر خلیل بهارفیروزی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌های سازمان زمین شناسی با پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و سازمان حفاظت محیط زیست، خاطرنشان کرد:  مطالعات زمین‌شناسی دریایی در منطقه تنگه هرمز و جنوب جزیره قشم با در اختیارگیری کاوشگر دریایی خلیج‌فارس انجام خواهد شد.

وی با بیان  اینکه این پروژه با همکاری پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی و معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست برای سال جاری در فصل کاری مناسب در حال برنامه‌ریزی است، اظهار کرد: علاوه بر آن با  همکاری معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، تدوین استانداردهای زیست محیطی رسوبات بستر دریاهای پیرامون در دستور کار قرار دارد.

فیروزی افزود: مطالعه ویژگی‌های زمین‌شناسی  بستر و زیربستر و بخشی از پارامترهای فیزیکی و شیمیایی آب در محیط‌های آبی پیرامونی و داخلی کشور شامل دریای کاسپین، خلیج‌فارس، دریای عمان، دریاچه‌ها، تالاب‌ها، پلایاها، دریاچه‌های سدها  و رودخانه‌های بزرگ به عهده دفتر زمین‌شناسی دریایی است.

مدیرکل دفتر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با بیان اینکه در طول عمر حدود 20 ساله این دفتر مطالعاتی در خصوص شناسایی محیط‌های آبی پیرامونی بسیاری از دریاچه‌های داخلی و دریاچه پشت برخی از سدها انجام شده است، اظهار کرد: مستندات فنی مربوط به این مطالعات به صورت اطلس آماده و قابل استفاده است.

بهارفیروزی، تهیه اطلس‌های رسوب‌شناسی و ژئوشیمی رسوبات بستر و مطالعات دریاچه‌شناختی قدیمی (Paleo limnology)، گزارش‌های موضوعی در ارتباط با پتانسیل تولید ریزگردها، خطر تولید مه‌موج‌ها (سونامی) در دریاهای پیرامونی، مدل‌سازی نقش طوفان‌های دریایی در بخش‌های ساحلی، پروفیل‌های ژئوفیزیک در رسوبات سست بستر دریاها و دریاچه‌ها را از دیگر پروژه‌های تحقیقاتی این دفتر عنوان کرد.

وی از انجام مطالعات رسوب‌شناسی و ژئوشیمی رسوبی، رسوبات بستر تا عمق 50 متری آب و ارتباط آنها با شاخص‌های زمین‌شناسی اقتصادی و زیست‌محیطی در مناطق ساحلی غرب استان مازندران خبر داد و گفت: اطلس نقشه‌های این مطالعات در حال آماده شدن است و در سال 1397 نیز ادامه این مطالعات با هماهنگی اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه کاسپین خاوری(ساری) و استانداری مازندران در حال انجام است.

مدیر کل دفتر زمین‌شناسی دریایی همچنین از انجام پروژه مطالعه خطر جریان‌های شکافنده (Rip Current) خبر داد و افزود: این پدیده سالانه تعداد قابل توجهی از افراد را به کام مرگ می‌برد که بر همین اساس مطالعات آن در استان مازندران شروع شده و در حال انجام است که  امید می‌رود طی دو سال آینده نقشه‌های پتانسیل خطر جریان‌های شکافنده آماده شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس