تأمین آب عاری از آرسنیک “هشترود” با سامانه تصفیه آب محققان داخلی

تأمین آب عاری از آرسنیک “هشترود” با سامانه تصفیه آب محققان داخلیبا نصب سامانه تصفیه آب در یکی از شرکت‌های فناور در هشترود استان آذربایجان شرقی، آب آشامیدنی عاری از آرسنیک و بو با ظرفیت ۱۰۰۰ مترمکعب در روز تامین می‌شود.

به گزارش ایسنا، با نصب و راه‌اندازی سامانه‌ تصفیه آب با فناوری نانو به ظرفیت هزار مترمکعب در روز، ۵۵۰۰ نفر در شهرستان هشترود از آب آشامیدنی عاری از آرسنیک بهره‌مند خواهند شد.

این فناوری توسط یکی از شرکت‌های فناور و با همکاری شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی و دانشگاه تبریز نصب و راه‌اندازی شده ‌است.

این سامانه که با عنوان سامانه‌ “کاویتاسیون پلاسمایی” نامیده می‌شود، به صورت پکیج کامل تصفیه‌ آب آشامیدنی است که در تصفیه خانه “نظر کهریزی” هشترود به ظرفیت ۱۰۰۰ مترمکعب در روز با هدف حذف فلزات سنگین (آرسنیک) با هزینه‌ تقریبی ۱۰ میلیارد ریال توسط یکی از شرکت‌های فناور نصب و راه‌اندازی شده‌است.

این سیستم قادر به حذف فلزات سنگین است و نتایج به‌دست آمده از این سامانه نشان می‌دهد توانایی این سیستم در کاهش فلزات سنگین به کمتر از میزان استاندارد و همچنین حذف  میکروارگانیسم‌های موجود در آب تا ۹۹ درصد است. همچنین این سیستم بوی نامطبوع آب را به‌طور کامل حذف می‌کند.

این سیستم برای حذف فلزات سنگین نیاز به تنها ۵۰۰ وات انرژی به‌ ازای هر مترمکعب آب دارد.

این سیستم مورد تأیید شرکت آبفای استان آذربایجان شرقی بوده و تعداد افراد تحت پوشش آن ۵۵۰۰ نفر است. این فناوری پیش از این در پتروشیمی تبریز با موفقیت نصب و راه اندازی شده بود. نتایج موفقیت آمیز این پروژه باعث شده‌است تا این شرکت در حال مذاکره با شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی برای پیاده‌سازی این سیستم در سایر مناطق مورد نیاز باشد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس