تهیه اطلس جدید در محدوده حفاظت شده “گاندو” بر اساس حفظ محیط زیست صورت گیرد

تهیه اطلس جدید در محدوده حفاظت شده “گاندو” بر اساس حفظ محیط زیست صورت گیردمعاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به اینکه منطقه وسیعی از سواحل جنوب استان از جمله طرح بزرگ توسعه و ساماندهی سواحل مکران در منطقه حفاظت شده گاندو قرار دارد، لازم است برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای بخشی از این اراضی حفاظت شده با حق بهره برداری آزاد شود.

‌به گزارش ایسنا-‌ باقر کرد در جلسه بازنگری طرح منطقه حفاظت شده گاندو افزود: تهیه اطلس جدید در محدوده حفاظت شده گاندو باید بر اساس ضرورت حفظ محیط زیست این حیوان صورت گیرد.

وی ادامه داد: بسیاری از طرحهای توسعه ای ،تولیدی و صنعتی در این منطقه با مخالفت سازمان حفاظت از محیطزیست مواجه می‌شود، بنابراین بازنگری و تغییر جفرافیایی این محدوده به سمت مکان‌هایی که کمترین تداخل انسانی را دارند، از اهداف مورد نظراین طرح است‌.

وی افزود: این منطقه از سال ۱۳۴۹ با نام منطقه حفاظت شده باهوکلات مورد حفاظت قرار گرفت و در حال حاضر بیش از 460 هزار هکتار از اراضی شهرستان‌های سرباز و چابهار در محدوده حفاظت شده گاندو قرار دارد.

باقر کرد گفت: براساس آخرین سرشماری در حال حاضر تعداد 430 تمساح پوزه کوتاه‌(گاندو) و حیوانات متعدد دیگری هم در منطقه حفاظت شده گاندو به صورت پراکنده زندگی می‌کنند.

گفتنی است منطقه حفاظت‌شده گاندو در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان با بیش از 460 هزار هکتار وسعت در شهرستان های چابهار و سرباز واقع شده‌ است‌.

مرز جنوبی این منطقه را ساحل دریای عمان و مرز شرقی آن را مرز پاکستان تشکیل می‌دهد. این منطقه تنها نقطه ایران است که گاندو تنها تمساح بومی ایران در آن زندگی می‌کند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس