جنگل‌های دست کاشت خراسان‌شمالی در تنش خشکسالی

جنگل‌های دست کاشت خراسان‌شمالی در تنش خشکسالیمعاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌شمالی گفت: جنگل‌های دست کاشت این استان در تنش خشکسالی قرار گرفته‌اند.

«انصاری» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به خشکسالی و کاهش شدید بارندگی‌ها طی سال جاری افزود: از آنجایی‌که درخت‌های روئیده شده در جنگل‌های طبیعی به صورت خود رو هستند این درخت‌ها خود را با شرایط آب و هوایی مختلف سازگار می‌کنند و این درخت‌ها تاکنون دچار مشکلات کمتری شده‌اند.

وی ادامه داد: اما جنگل‌های دست کاشت، نهال کاری شده و باید مراقبت‌های لازم از جمله آبیاری‌های مکرر انجام شود، این امر در حال حاضر مشکل‌ساز شده است.

انصاری اظهار کرد: به علت کم‌آبی شدید، شمار فقرات انجام آبیاری کاهش یافته و این امر این نوع از جنگل‌ها را دچار تنش کرده است.

وی در ادامه از گراس‌های(علف‌های یک و چند ساله) موجود در جنگل‌ها به‌عنوان انبار باروت یاد کرد و گفت: هم‌اکنون مقدار زیادی از گراس‌ها دچار خشکیدگی شده‌اند و احتمال بروز آتش‌سوزی طبیعی بر اثر گرما وجود دارد.

این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که طی سال جاری چند آتش‌سوزی طبیعی در جنگل‌های این استان رخ داده است، افزود: طی امسال همه علل آتش‌سوزی در جنگل و مراتع خراسان‌شمالی، عامل انسانی بوده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس