احداث موزه گل محمدی در سرخه حصار

احداث موزه گل محمدی در سرخه حصارشهردار منطقه 13 با اشاره به طرح تبدیل بوستان جنگلی سرخه حصار به قطب گردشگری شرق تهران، از احداث موزه گل محمدی برای اولین بار در کشور در این بوستان خبر داد.

به گزارش ایسنا، مرتضی رحمان زاده، احداث موزه گل محمدی را یکی از طرح‌های این منطقه برای تبدیل بوستان جنگلی سرخه حصار به قطب گردشگری شرق تهران برشمرد و افزود: در این موزه، پیشینه پرورش گل محمدی و روش­های کاشت، نگهداری، برداشت و اسانس گیری گل ­محمدی و دستگاه­های مختلف گلاب­‌گیری از گذشته تا کنون به نمایش در می‌­­آید.

وی با بیان اینکه حدود 250 نوع  محصول از گل محمدی درکشورها بعمل می آید، اما در ایران تنها  گلاب از  محصول گل محمدی استخراج  می­‌شود افزود: به دلیل فرهنگ سنتی بیشتر روی موضوع تولید و صادرات گلاب کار شده است و این امر نشان می‌دهد که سرمایه گذاری در  محصول گل­ محمدی می‌تواند منشاء تحولات خوبی برای منطقه، شهر تهران و کل کشور باشد.

شهردار منطقه13، صنعت گل محمدی را از پر بازده ­ترین صنایع کشور خواند و یادآور شد: گل محمدی یکی از ده هزار گونه بومی است که خاستگاه و موطن اصلی آن ایران بوده و تا حدود ۳۵۰ سال پیش غیراز ایران جایی دیگر رویش نداشته‌ و این گل و کلیه دستگاه‌های گلاب‌گیری از ایران به ترکیه و سپس به سوریه و بلغارستان برده شده‌ است.

بر اساس گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه13، وی در خصوص روند اجرائی  پروژه موزه گل محمدی  خاطر نشان کرد: اقدامات مقتضی جهت عقد قرارداد با سرمایه گذارو انعقادتفاهم نامه با وزارت جهاد کشاورزی  انجام شده که به زودی این طرح عملیاتی می شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس