البرز نشست می‌کند؟ – ایسنا

البرز نشست می‌کند؟ – ایسنامدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز گفت: هم اکنون در برخی مناطق استان البرز، سالانه با نشست 15 سانتیمتری زمین مواجه هستیم و اگر جلوی برداشت بی‌رویه و غیرمجاز از آب‌های زیرزمینی گرفته نشود این نشست بیشتر هم خواهد شد.

داوود نجفیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در پاسخ به اینکه در چنین وضعیتی آیا خطر فروچاله البرز را نیز تهدید می‌کند یا خیر گفت: به دلیل محدود شدن تغذیه سفره‌های زیرزمینی و افزایش بارگذاری بر روی آبخوان‌ها، فروچاله البرز را تهدید می‌کند و اگر اقدام موثری در این زمینه صورت نگیرد احتمال وقوع فروچاله در البرز هم وجود دارد.

وی ضمن ابراز نگرانی در خصوص تأمین آب شرب در استان البرز اظهار کرد: تأمین آب شرب در البرز بیشتر به منابع زیرزمینی وابسته است بنابراین با توجه به وضعیت نامناسب سفره‌های زیرزمینی و روند رو به رشد مصرف، نگرانی برای تأمین آب وجود دارد و اگر مشارکت مردم را نداشته باشیم در سال‌های آتی با مشکل مواجه خواهیم شد.

نجفیان افزود: طبق آخرین برآورد، 87 درصد سد کرج پر است و 160 میلیون مترمکعب آب در پشت این سد ذخیره است؛ این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته پنج درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: سد طالقان نیز در حال حاضر 304 میلیون مترمکعب ذخیره آبی دارد؛ این یعنی 73 درصد از ظرفیت این سد پر است که نسبت به سال گذشته با کاهشی 14 درصدی همراه بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز در خصوص میزان بارندگی استان از ابتدای سال زراعی تاکنون خاطرنشان کرد: از مهرماه سال گذشته تاکنون به طور میانگین 358 میلیمتر بارندگی در البرز رخ داده است؛ این رقم در مدت مشابه سال گذشته 411 میلیمتر بود که نشان از کاهش 13 درصدی بارش‌ها در طول امسال دارد.

نجفیان در پایان خاطرنشان کرد: ما در حوزه آب به مشارکت جدی مردم نیاز داریم.
انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس