تحویل یک پرنده کمیاب به محیط‌زیست

تحویل یک پرنده کمیاب به محیط‌زیسترئیس اداره حفاظت محیط‌زیست اسفراین گفت: یک پرنده کمیاب «چاخ‌لق» توسط شهروند طبیعت دوست اسفراینی به محیط زیست تحویل داده شد.

به گزارش ایسنا، «روح‌الله لایق»، رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست اسفراین گفت: یک نفر از دوستداران محیط‌زیست یک قطعه پرنده کمیاب چاخلق را که در حوالی روستای چهاربرج( منطقه سالوک) به صورت زخمی مشاهده کرده بود طی تماس تلفنی با مرکز اداره و عزیمت گشت سیار اداره به محل، به اداره محیط‌زیست اسفراین تحویل داد.

وی افزود: چاخ‌لُق  پرنده‌ای است با 40 سانتی متر طول  که با سر گرد و چشم‌های درشت زرد رنگ از سایر پرندگان آبچر مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: این پرنده منقاری کوتاه و کلفت به رنگ زرد و سیاه، پاهایی بلند و قطور به رنگ زرد روشن و پر و بالی با رگه‌های قهوه‌ای خاکی و سفید دارد. هنگام دویدن به حالتی دزدانه سر خود را پائین گرفته و قوز می‌کند و هنگام احساس خطر بدن خود را پهن و سرش را روی زمین می‌گذارد. معمولا در ارتفاع کم و با بال زدن‌های آرام و مرتب پرواز می کند. در زمین‌های سنگلاخ یا ماسه‌ای و زمین‌های بایر  با رویش گیاهی کم و گاهی نیز در کشتزارها زندگی می‌کند و در زمستان ممکن است در ساحل دریا دیده شود.

لایق افزود: به‌علت شباهت زیاد چاخ‌لق با هوبره، در بسیاری از موارد افراد آن را با جوجه هوبره اشتباه می‌گیرند.

وی با تشکر از دوستداران و فعالان در عرصه محیط‌زیست یادآور شد: این پرنده پس از چند روز تیمار و اطمینان از سلامت در زیستگاه خود رهاسازی شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس