تعداد محیط‌بانان هفتادقله کم است

تعداد محیط‌بانان هفتادقله کم استمشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: باتوجه به وسعت منطقه هفتادقله تعداد محیط بانان کم است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، دکتر سعدی نمکی در جریان بازدید از منطقه حفاظت‌شده هفتاد قله اراک که به همراه مید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور و دکتر سید حمید پور محمدی معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور انجام شد، بیان کرد: با توجه به وسعت منطقه با کمبود نیروی محیط بان مواجه هستیم.

وی افزود: با وجود کمبودها، اما وضعیت منطقه و تعداد حیات‌وحش آن را بسیار مطلوب ارزیابی می‌شود که این امر مرهون تلاش‌های پرسنل این منطقه است.

به گزارش ایسنا، نمکی به همراه هیات همراه در این بازدید ضمن دیدار با محیط بانان، گزارشی از وضعیت مناطق حفاظت شده استان، مشکلات منطقه و وضعیت معیشتی پرسنل یگان حفاظت محیط زیست نیز دریافت کرد.

منطقه حفاظت شده 70 قله اراک به مساحت 98 هزار هکتار دارای 2 محدوده شمالی و جنوبی است که محدوده شمالی در برگیرنده بخش‌های عمده ارتفاعات 70 قله و دره‌های سیبک و چکاب و محدوده جنوبی شامل ارتفاعات ازنا، لته‌در و سله‌بهر است که زیستگاه ییلاقی و مهاجرت منطقه‌ای حیات‌وحش محسوب می‌شود.

این منطقه به دلیل ویژگی‌های خاص توپوگرافی، تنوع گیاهی و جانوری از قدیم جزء شکارگاه‌های مشهور ایران بوده و حدود 62 کتیبه از دوران قاجاریه در کوه‌های هفتاد قله حک شده که بیانگر وفور شکار و سرسبزی این منطقه است.

کل و بز، قوچ و میش، پلنگ، کفتار، شغال، گرگ، گورکن، خرگوش، تشی ( جوجه تیغی) و روباه از پستانداران این منطقه محسوب می‌شوند و چند نوع افعی، مارآبی و لاک پشت نیز در این منطقه دیده شده است.

کبک، تیهو، بلدرچین، باقرقره، کبوتر چاهی، کبوتر کوهی، عقاب طلایی، سارگپه، هما، کرکس، دال، شاهین، بحری، لیل، بوتیمار و حواصیل از پرندگان این منطقه هستند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس