یوز جوان تلف شد – ایسنا

یوز جوان تلف شد – ایسنایوز پلنگی که هفته پیش در جاده عباس آباد سمنان تصادف شدیدی کرده بود، تلف شد.

به گزارش ایسنا مجید خرازیان مقدم درباره تلف شدن یوز جوان گفت: دیشب حدود ساعت ۱۹ متوجه شدیم که حیوان تلف شده است البته هرچند از نظر ظاهری وضع بدی نداشت اما با توجه به شدت ضایعات حاصل از تصادف احتمال تلف شدن حیوان بسیار بالا بود.

وی با اشاره به این‌که کالبد شکافی این حیوان امروز انجام می‌شود،اظهارکرد: نتیجه این کالبد شکافی تا اواسط هفته بعد اعلام خواهد شد زیرا نمونه‌های مختلفی برای بررسی علت مرگ از حیوان گرفته شده که اعلام نتایج آن زمان براست.

مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید براینکه برای حیوانات قطع نخاع شده در جهان هیچ تکنیکی برای بهبود کامل و بازگشت به حالت اول وجود ندارد، گفت: در بهترین حالت حیوان تا زمانی که حیاتش ادامه پیدا کند فلج است و نیاز به نگهداری دائمی دارد. همچنین در دنیا هیچ پروتکلی برای نگهداری از گربه‌سانان بزرگ که فلج شده‌اند، وجود ندارد.

خرازیان مقدم با تاکید بر به کارگیری تمامی امکانات سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ جان این حیوان اظهارکرد: با توجه به اینکه یوز حیوان بسیار ارزشمندی است تمام سعی خود را کردیم که زنده بماند حتی با علم به بالا بودن احتمال خطر و بحرانی بودن شرایط حیوان در دوهفته اول پس از تصادف، برنامه ریزی کردیم تا ویلچری برای تسهیل حرکت حیوان و جلوگیری از زخم بستر او طراحی و ساخته شود اما متاسفانه یوز تلف شد.

خرازیان مقدم افزود: این حیوان به دلیل فلج اعصاب پایین تنه، امکان دفع ادرار و مدفوع را نداشت. آزمایشات انجام شده روز یکشنبه نیز حاکی از وجود خون در ادرار، اوره بالا و کم خونی بود. به هرحال حیوان نتوانست مقاومت کند و متاسفانه تلف شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست مدیرکل دفتر حیات وحش وآبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست از اجرایی شدن فنس کشی محدوده عباس آباد سمنان خبر داد و گفت: بزرگترین تهدید برای این حیوانات تصادفات جاده‌ای است. از هفته گذشته که این یوز تصادف کرد، با وجود تعلل سازمان‌های مرتبطی که باید تا کنون محدوده این منطقه حفاظت شده را فنس کشی می‌کردند، اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان با همکاری نماینده استانداری پیمانکار این کاررا مشخص کرده و فنس کشی را بزودی آغاز می‌کنند. محدوده عباس آباد استان سمنان منطقه ای حفاظت شده است که به دلیل نبود فنس کشی مناسب، یوزپلنگ‌ها وارد جاده می‌شوند و بر اثر تصادف از بین می‎‌روند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس