خشکسالی و آلودگی محیطی موضوع پرفورمنس “تعالی انسان در محیط”

خشکسالی و آلودگی محیطی موضوع پرفورمنس “تعالی انسان در محیط”پرفورمنس نوعی تعالی انسان با محیط است که با بازی؛ یک هنرمند و بدون صحبت کردن می تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند، پرفورمنس سبک جدیدی در هنر است که از طریق آن می توان با احساسات مخاطب ارتباط برقرار کرد و آموزش های مختلفی را به مردم انتقال داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، مریم مومنی در خصوص برگزاری این نمایش، اظهار کرد: این برنامه با محوریت تعالی انسان در محیط در قالب یک پرفورمنس اجرا شد که در هر پرفورمنس همه اتفاق ها با حرکت انسان نشان داده می شود و هنر تعامل مخاطب در لحظه با خلق اثر و فرآیند خلق اثر و تکامل اثر در پیوند با مخاطب و مشارکت دادن مخاطب بروز می کند.

ایده پرداز و مدیر پروژه طرح پرفورمنس افزود: پرفورمنس بر خلاف هنرهای دیگر، از پیش تعیین شده و آماده نیست بلکه یک فرآیند در حین اجرا است که نفس به نفس از انرژی مخاطب بهره می گیرد و در تکامل هنرش از مشارکت مخاطب کمک می خواهد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از ویژگی های پرفورمنس این است که از عناصر هفت گانه استفاده می شود و این می تواند به پویایی، زنده بودن و استمرار این هنر کمک کند و همین موضوع باعث می شود تا در بسیاری از مسائل روزمره، هنر پرفورمنس کاربرد پیدا کند و در دنیای امروز هم بسیار جذاب و پر مخاطب به شمار می رود.

مومنی تصریح کرد: ما در این برنامه از قابلیت هنر پرفورمنس برای یک ارائه مفهومی و ترکیبی از دو مفهوم بسیار مهم در زندگی امروزه استفاده کردیم که یکی خشکسالی و دیگری آلودگی بود که هر دو در زندگی و شهر ما تأثیر جدی دارند و توجه به آن می تواند یکی از رسالت های هنر و هنرمند باشد به این دلیل که هنر وسیله ای برای زندگی بهتر، دعوت برای بهتر دیدن و هم‌چنین بهتر رفتار کردن است.

مومنی درخصوص نحوه ارائه این نمایش گفت: شیوه اجرای این طرح به این صورت بود که از ترکیب چند هنر برای بیان این دو مفهوم استفاده کردیم و توانستیم ذهن تماشاگر را در یک فضای چند رسانه ای متوجه این مطلب کنیم و یک تأثیر حسی بر روی مخاطب داشته باشیم. 

وی ادامه داد: این طرح که در ابتدا به خاطر جدید بودن با مخالفت های زیادی مواجه شد توسط اداره توسعه فرهنگ شهروندی حمایت شد و ما توانستیم برای نخستین بار این طرح را اجرا کنیم، بنابراین فکر می کنم این برنامه برای نخستین بار اجرا شده که توانستیم در آن تأثیر خشکسالی و آلودگی را بررسی کنیم.

هم‌چنین آوا حدادی طراح و کارگردان پرفورمنس درخصوص برگزاری این برنامه، اظهار کرد: برای اجرای این برنامه هفت آیتم در نظر داشتیم که از بین این تعداد، دو آیتم را انتخاب کردیم که یکی از آن خشکسالی و دیگری تأثیر آلودگی های شهری مانند زباله ها و تجمع حشرات بود.

وی ادامه داد: هر آیتم یک بازیگر داشت و در آیتم اول داستان یک مرد بود که در بیابانی با زمین های ترک خورده به دنبال آب می گردد و بعد از دقایقی به خواب می رود و زمانی که از خواب بیدار می شود با خشکسالی شدید مواجه می شود و در همان حین ذخایر آبی را بر روی زمین می بیند و سپس این ذخایر آب را باز می کند، اما به قدری زمین تشنه است که تمام آب از بین می رود.

طراح و کارگردان پرفورمنس گفت: در ذخایر آب سه عدد ماهی قرار دادیم تا زمانی که ذخایر آب را آزاد می کند، ماهی ها شروع به جان دادن کنند که این کار نشان این است که آب به مقدار کافی نیست تا بتواند به ماهی انرژی بدهد و سپس بازیگر این ماهی ها را به چند تماشاگر می دهد تا آن را نگه دارند.

وی افزود: در ابتدای برنامه به هر تماشاگر یک لیوان آب دادیم که در پایان آب را بر روی بازیگر می ریختند تا بتواند جان تازه ای بگیرد و زنده بشود. پرفورمنس در لحظه شکل می گیرد و از قبل طراحی نمی شود و فقط یک خط داستانی با بازیگر تمرین می شود و اکثر بازی از طریق رفتار تماشاگر ادامه پیدا می کند.

حدادی در مورد آیتم دیگر این برنامه تصریح کرد: آیتم دوم در خصوص فردی بود که شروع می کند به ایجاد آلودگی و کم کم این زباله ها شخصیت آن مرد را می سازند و تبدیل به کاراکتر سوسک می شود که این حشره نماد کثیفی است.

وی افزود: در پایان هر آیتم به تماشاگران کیک داده شد که طرح کیک اول شبیه به خشکسالی و طرح کیک دوم شبیه به سوسک بود که خیلی از تماشاگران حاضر نبودند از کیک سوسک بخورند و دقیقاً این رفتار همان تأثیر فضای ایجاد شده بر روی مخاطب است.

طراح و کارگردان پرفورمنس اظهار کرد: استقبال از این برنامه خوب بود و حتی آیتم خشکسالی باعث شد افرادی که احساسی هستند گریه کنند و در آیتم دوم خیلی از افراد به خاطر اینکه تحمل کثیفی و دیدن حشرات را نداشتند آن صحنه را ترک می کردند و بسیاری هم تمام برنامه را تماشا کردند. این نوع نمایش کاملاً جدید بود و مخاطبان نیز بسیار استقبال کردند.

به گزارش ایسنا، نمایش پرفورمنس “تعالی انسان در محیط” در موزه عصارخانه شاهی برگزار شد و توانست دو مشکل اصلی جامعه، یعنی خشکسالی و آلودگی محیطی را توسط هنرنمایی یک بازیگر و بدون گفتن کلام به مخاطب انتقال دهد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس