رونمایی ازسامانه دانش‌بنیان “آتش‌نشان هوایی”/مهار آتش‌های سهمگین با تخلیه ۱۸ تن آب در 5 ثانیه

رونمایی ازسامانه دانش‌بنیان “آتش‌نشان هوایی”/مهار آتش‌های سهمگین با تخلیه ۱۸ تن آب در 5 ثانیهسامانه دانش‌بنیان آتش‌نشان هوایی تحت فشار امروز، هفتم مهرماه، مصادف با روز ایمنی و آتش‌نشانی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و وزیر دفاع و پشتییانی نیروهای مسلح به بهره برداری رسید.

به گزارش ایسنا، امروز هفتم مهرماه مصادف با روز ایمنی و آتش‌نشانی سامانه «آتش‌نشان هوایی تحت فشار» با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیردفاع و پشتییانی نیروهای مسلح به بهره برداری رسید.

این پروژه مشترک مدیریت پیش‌گیری و کنترل حریق کشور و سامانه پیشرفته در انحصار جمهوری اسلامی ایران بوده که توسط یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق تبدیل هواپیماهای در اختیار اجرایی شده و با نصب این سامانه، حجم انبوهی از آب به گونه‌ای در مخازن تحت فشار در جداره‌ای نازک نگهداری و حمل می شود که در طول پرواز و تخلیه سریع آن هیچ تاثیر ناخو استه ای ناشی از تلاطم سیال و تغییر وزن بر عملیات پرواز هواپیما نداشته باشد و هنگام پاشش سریع و بعد از آن نیز پایداری کامل هواپیما حفظ شود.

این دستاورد مهم با همکاری شبکه همکاران صنعتی و متخصصان دانشگاهی و با حمایت معاونت علمی ریاست‌جمهوری و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به دست آمده و بخش‌های مختلف کشور با در اختیار داشتن این هواپیمای آتش‌نشان می‌توانند از آتش‌سوزی‌های گسترده در جنگل‌ها و مراتع و نظایر آن جلوگیری کنند.

بر اساس اعلام معاونت علمی، سامانه آتش‌نشان هوایی تحت فشار قابلیت نصب بر روی هواپیماهای مختلف و سنگین را دارد و با در اختیار داشتن چنین هواپیماهای مجهزی می‌توان با استقرار در مناطق بحران، تمام گستره جغرافیایی و محیط زیست کشور را مورد حفاظت قرار داد. این سامانه می‌تواند ۱۸ تن آب را در مدت ۵ ثانیه بر روی مساحت تعیین شده با فشار بسیار بالا تخلیه و آتش‌های سهمگین را مهار کند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس