زندگی حیوانات حیات وحش در تهدید زباله‌های رها شده گردشگران

زندگی حیوانات حیات وحش در تهدید زباله‌های رها شده گردشگرانرییس اداره محیط زیست رودبارگفت: معضل زباله و بی‌توجهی به مدیریت پسماند توسط اهالی و گردشگرانی که این روزها شاهد حضورشان در استانمان هستیم، به درد جانکاهی برای محیط زیست شکننده و حساس استان گیلان تبدیل شده است.

به گزارش ایسنا، رامین حسین‌زاده گفت: شغال جوان و بازیگوشی که گرفتار زباله‌های انسان ساخت شده بود با اطلاع دوستداران حیات وحش و تلاش ماموران محیط زیست شهرستان رودبار از مرگ حتمی نجات یافت.

وی افزود: روز گذشته یکی از دوستداران حیات وحش در روستایی از توابع رودبار  اطلاع داد که یک شغال جوان در وضعیت وخیمی قرار دارد و هر لحظه احتمال تلف شدنش وجود دارد، بلافاصله ماموران یگان حفاظت محیط زیست به محل مراجعه و مشاهده کردند پوزه و سر شغال بازیگوش داخل یک بطری بزرگ بریده شده نوشابه گیر کرده و حیوان بی نوا به‌دلیل تقلای زیاد، دیگر رمقی برای رهایی ندارد و ظاهرا چون مدت طولانی در این حالت بسر برده در صورت ادامه این وضعیت حتما تلف خواهد شد.

رئیساداره محیط زیست رودبار خاطرنشان کرد: بلافاصله ماموران با مهار حیوان سرش را از داخل بطری بیرون آوردند و پس از لحظاتی شغال جوان به سرعت از محل متواری شد.

حسین زاده گفت: شاید ماجرای اتفاق افتاده در وهله‌ی اول فانتزی و خنده‌دار به نظر برسد ولی همین اتفاق طنز قطعا اگر هموطن حیوان دوست و وظیفه شناسمان به ما اطلاع نمی‌داد، می توانست به سرانجامی تراژیک برای یک حیوان بی‌زبان ختم شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست رودبار ادامه داد: شاید شخصی که داشت بطری پلاستیکی را از وسط می‌برید و آنرا بی‌توجه به همه چیز در طبیعت رها می‌کرد، حتی سر سوزن هم به این اتفاق نمی‌توانست یا نخواست فکر کند ولی امروز تصویر و حال نگون این شغال جوان که از سر بازیگوشی و یا شاید نوشیدن جرعه‌ای آب، سر خود را داخل بطری برده بود و اینگونه گرفتار شده بود آئینه تمام قد بی‌وجهی من و شما باشد. شاید با دیدن این تصویر لازم باشد لحظه‌ای به خود بیاییم که  ساده‌ترین بی‌توجهی می‌تواند به قیمت از دست رفتن یک موجود زنده تمام شود.

حسین‌زاده گفت: معضل زباله مشکل اول و اساسی محیط زیست استان گیلان و منطقه است و همه ما در قبال عواقب نابودی محیط زیست مسئولیم و باید عمیقا باور کنیم که تنها با اراده جمعی است که می‌توانیم طبیعت و حیات وحش و در معنی کلی آن محیط زیست و انسان را از ورطه نابودی نجات دهیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس