آغاز فاز 5 پروژه احیای دریاچه ارومیه

آغاز فاز 5 پروژه احیای دریاچه ارومیهمدیر هماهنگی ترویج کشاورزی آذربایجان غربی از آغاز اجرای فاز 5 پروژه همکاری در احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی در استان خبر داد.

بیتا احمدیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: این پروژه با محوریت استقرار کشاورزی پایدار و با هدف صرفه جویی 35 درصدی آب درون مزرعه‌ای، کاهش 40 درصدی مصرف نهاده های شیمیایی، افزایش 20 درصدی شاخص بهره وری اقتصادی مزرعه در واحد سطح، مدیریت پسماند و ضایعات کشاورزی و برگشت آن به مزرعه در جهت افزایش توان بیولوژیک خاک و حفظ آب و همچنین جلوگیری 30 درصدی تبخیر سطحی مزرعه انجام می‌شود.

وی افزود: استقرار کشاورزی پایدار، استاندارد سازی فرایند تولید محصولات کشاورزی براساس امنیت غذایی، کمکی است در جهت احیای کم آبی دریاچه ارومیه و به عنوان برنامه محوری آموزش و ترویج در حوضه دریاچه ارومیه تعیین و اجرا می‌شود.

احمدیان تاکید کرد: با توجه به مصرف حدود 90 درصد منابع آبی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی، یکی از مهمترین راهکارها، انجام اقدامات لازم در راستای کاهش مصرف آب در این بخش است.

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: بر اساس شاخص های بین المللی و در راستای مدیریت پایدار منابع آبی حوضه، طبق مصوبه کار گروه ملی نجات دریاچه ارومیه، کاهش 40 در صدی مصرف آب کشاورزی طی یک برنامه 5 ساله با انجام سیاستگذاری‌ها و برنامه ریزی های لازم و با بکارگیری مجموعه‌ای از راهکارهای سازه ای و مدیریتی در جهت افزایش بهره وری و در راستای پایداری کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی تحقق خواهد یافت.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس