احتمال افزایش شمار پرندگان شکاری مسموم شده

احتمال افزایش شمار پرندگان شکاری مسموم شدهمدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس از شناسایی چند مظنون حادثه زیست محیطی اتلاف پرندگان شکاری در سروستان، خبر داد.

به گزارش ایسنا، سعید محمودی عصر چهارشنبه 9 آبان در جمع خبرنگاران گفت: متاسفانه در یک فاجعه زیست محیطی، 35 بهله پرنده شامل عقاب صحرایی و سار گپه، به دلیل تغذیه از لاشه مرغ‌های دور ریخته شده در گردنه غنیمی سروستان، دچار مسمومیت شدید شدند.

وی با یادآوری این‌که حادثه شامگاه دوشنبه 7 آبان رخ داده و صبح روز سه شنبه 8 آبان اخبار آن منتشر شده بود، گفت: با حضور ماموران حفاظت محیط زیست و دوستداران محیط زیست، 8 بهله پرنده مسموم به کلینیک این اداره کل منتقل و تحت مداوا قرار گرفتند که در ابتدا 4 بهله درمان و در محیط زیست رها شد و سه بهله دیگر نیز بهبود پیدا کردند.

محمودی با ابراز تاسف از اتلاف این تعداد بهله پرنده در مرحله اول بر اثر این فاجعه، گفت: علاوه بر این لاشه یک بهله دیگر توسط کارشناسان محیط زیست کشف شده و میزان تلفات این حادثه به 30 بهله رسیده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس، احتمال کشف لاشه‌های بیشتر از پرندگان را دور از انتظار ندانست و گفت: شرایط زیست این گونه از پرندگان شکاری به دلیل وجود سایت دفن زباله و تعدد کشتارگاه‌های مرغ در این محدوده فراهم است، بنابراین شاهد حضور تعداد کثیری از این پرندگان در منطقه سروستان هستیم.

محمودی حادثه اخیر تلف شدن پرندگان شکاری در سروستان را تاسف آور خواند و تاکید کرد: پرونده رسیدگی به این حادثه از همان ساعات اولیه تشکیل شد و در دستور کار این اداره قرار گرفته و قطعا با عامل و یا عاملین رها سازی لاشه‌های مرغ آلوده و مسموم از طریق مراجع قانونی برخورد می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به این‌که صبح امروز افرادی به عنوان مظنون حادثه شناسایی و توسط عوامل انتظامی و قضایی، احضار شده‌اند، گفت: نتیجه تحقیقات اطلاع رسانی خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس