انتخاب ۲۳ عکس برای «ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی»

انتخاب ۲۳ عکس برای «ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی»هیات انتخاب نخستین نمایشگاه عکس «ثبت جهانی جنگل های هیرکانی»، از میان عکس‌های رسیده، ۲۳ قطعه را برای حضور در این رویداد فرهنگی انتخاب کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از ستاد خبری نمایشگاه عکس جنگل‌های هیرکانی، هیات انتخاب نخستین نمایشگاه عکس «ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی»، از میان ۳۴۱ قطعه عکس ارسال شده به دبیرخانه این نمایشگاه، ۲۳ قطعه عکس را برای حضور در این رویداد فرهنگی انتخاب کردند.

بابک برزویه، دبیر هنری نمایشگاه عکس جنگل‌های هیرکانی درباره چگونگی انتخاب آثار توسط هیات انتخاب توضیح داد: انتخاب عکس‌های مربوط به نمایشگاه عکس «ثبت جهانی جنگل های هیرکانی»، با هدف معرفی جاذبه‌های هیرکانی و بیان دلایل ثبت این جنگل‌ها، برای هیات اعزامی یونسکو به ایران انتخاب شده است.

وی ادامه داد: ممکن است عکاسان، عکس‌های خوب و هنری از جنگل های هیرکانی ارسال کرده باشند اما هیات انتخاب ناگزیر بودند براساس شاخص‌های مورد قبول یونسکو برای ثبت آثار در فهرست خود، عکس‌ها را انتخاب کنند.

برزویه با اشاره به شاخص‌های مورد قبول یونسکو گفت: ثبت آثار معنوی در یونسکو بر اساس قواعد و قوانین خاصی انجام می‌شود و مجموع عکس‌های منتخب باید فاقد حضور حیوانات، اِلمان‌های انسانی و یا ساخت و سازهای جاده‌ای در عکس‌ها بود. به همین دلیل انتخاب آثار سخت بود و با وجود همه این موارد از میان آثار ارسالی عکاسان تنها ۲۳ قطعه عکس انتخاب شد.

نخستین نمایشگاه عکس جنگل‌های هیرکانی با موضوع به تصویر کشیدن وجوه مختلف جنگل‌های هیرکانی حوزه دریای خزر در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان، معرفی ویژگی‌های طبیعی و طبیعت بکر هیرکان، تنوع گونه حیوانات، پرندگان خاص و گونه‌های گیاهی توسط کمیسیون ملی یونسکو-ایران و با همکاری انجمن سینمای جوانان ایران، در مهرماه برگزار می‌شود.

این نمایشگاه با اهداف ارتقای آگاهی‌های عمومی و جوامع محلی به منظور اهمیت حفظ جنگل‌های هیرکانی، ایجاد همبستگی ملی در امر حفظ و نگهداری منابع ملی، توجه به مقوله‌های زیست محیطی و منابع طبیعی، اهمیت حمایت ازمنابع طبیعی ایران، ثبت مناظر بکر و تنوع زیستی مناطق جنگلی هیرکان، ضرورت مشارکت جوامع محلی در مدیریت جنگل‌ها، مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس