تدوین بسته آموزشی محیط زیستی برای پیش‌دبستانی‌ها

تدوین بسته آموزشی محیط زیستی برای پیش‌دبستانی‌هااولین آموزش های بنیادی وهماهنگ محیط زیستی درحوزه کودکان پیش دبستانی در سراسر کشور برای رؤسای ادارات آموزش و پژوهش محیط زیست استان‌های کشور تبیین شد.  

به گزارش ایسنا مراحل تدوین بسته آموزشی پیش‌دبستان در روز ۱۵ مهرماه، مقارن با روز کودک و محیط زیست، که با همکاری دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در مدت سه سال تهیه شده، برای رؤسای آموزش و پژوهش ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌های سراسر کشور تشریح شد. در افتتاحیه این کارگاه آرش یوسفی – مدیر کل دفتر آموزش محیط زیست- با اشاره به اینکه عملکرد ادارات کل استانی در حوزه آموزشی در نهایت به عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست منجر خواهد شد، تفویض اختیارات از طرف رییس سازمان را فرصتی مغتنم برای انجام برنامه‌های آموزشی بر مبنای نیاز هر استان دانست و ابراز امیدواری کرد تا با مشارکت همکاران استانی بتوان برنامه‌های متنوعی برای آموزش و فرهنگ‌سازی همه اقشار جامعه تنظیم و اجرا کرد.

در ادامه، نجم‌السادات موسوی – عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مجری تهیه بسته آموزش محیط زیست ویژه مربیان کودکان پیش‌دبستان و خانواده‌های آنها – با بیان اینکه مسایل محیط زیستی، بزرگترین چالش قرن ۲۱ است،اظهارکرد: امروز کشور ایران با معضلات فراوانی در محیط زیست روبرو است و با بررسی‌های انجام شده، مشکلی از بابت قوانین بالادستی برای حفاظت از محیط زیست و برنامه‌های توسعه پنج‌ساله کشور در این خصوص وجود ندارد.

وی افزود: طبق پژوهش‌های انجام شده، فقدان آگاهی لازم و ضعف فرهنگی در زمینه ارتباطات شهروندان با محیط زیست جزو اصلی‌ترین مشکلات برای فرهنگ‌سازی محیط زیستی به شمار می‌رود.

موسوی با اشاره به نظرسنجی از دانشجویان و مربیان پیش‌دبستان دانشگاه علوم بهزیستی همچنین همکاری اساتید رشته‌های مختلف دانشگاهی در خصوص تدوین بسته آموزشی محیط زیستی برای کودکان پیش دبستان، هدف نهایی از ایجاد این بسته آموزشی را تربیت نسلی آگاه، مسئول و دوستدار محیط زیست دانست و گفت: بسته آموزشی تهیه شده، شامل ۵ عنوان کتاب است که سه عنوان از آنها مرجع و دو عنوان دیگر برای آموزش و پرورش تهیه شده است.

وی ادامه داد: بسته مرجع آموزش محیط زیست در چهار منطقه آموزش و پرورش شهر تهران طی چندین کارگاه توانمندسازی برای مربیان به صورت پایلوت به اجرا درآمده و آزمون مقایسه‌ای دانش، نگرش و مهارت محیط زیستی مربیان در قبل و بعد از آموزش‌ها، بیانگر اثرگذاری مطلوب محتوای تهیه شده است.

موسوی با تبیین ساختار محتوای تهیه شده بسته آموزش پیش‌دبستان، آموزش‌های ارایه شده را غیرمستقیم و کاملاً مبتنی بر فرهنگ ایرانی- اسلامی دانست و اظهارکرد: در این بسته‌ها مفاهیم در قالب بازی، شادی و تفکر به کودکان ارایه و تلاش می‌شود تا ضمن اینکه هیچ‌گونه رقابت فردی و مسابقه‌ای بین کودکان وجود نداشته باشد از پتانسیل خانواده‌ها نیز نهایت استفاده برده شود.    

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست،وی در پایان گفت: در این بسته آموزشی شش چالش مهم محیط زیستی شامل آب، پسماند، تغذیه سالم، هوای پاک، مصرف متعادل و انرژی به‌صورت فعالیت‌های روزانه تبیین شده است که مربی هر روز با کودکان آن‌ها را تمرین می‌کند و ۱۱ واحد یادگیری در خصوص مفاهیم مهم محیط زیستی است که توسط فعالیت‌های خلاقانه طراحی شده است و مربیان آنها را  طی ترم‌های آموزشی در فرایند یادگیری کودکان با مشارکت خانواده‌ها پیش می‌برند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس