تلاش برای تعیین کانون‌های تولید گردوغبار در سازمان زمین‌شناسی

تلاش برای تعیین کانون‌های تولید گردوغبار در سازمان زمین‌شناسیاز سوی محققان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی نمونه‌برداری از کانون‌های تولید گرد و غبار در استان فارس به منظور تعیین کانون‌های ریزگرد کشور اجرایی شد.

به گزارش ایسنا در راستای وظایف حاکمیتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و طرح تعیین کانون‌های گرد و غبار در سراسر کشور، نمونه‌برداری رسوبات کانون‌های احتمالی تولید گردوغبار از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در استان فارس اجرایی شد و به پایان رسید.

در این نمونه‌برداری بیش از 200 نمونه از رسوبات مناطق مستعد تولید گردوغبار مانند دریاچههای استان شامل دریاچه‌های “مهارلو”، “بختگان”، “طشک”، “پریشان”، “کافتر” و همچنین بعضی از دشت‌ها مانند “مرودشت”، “لار”، “لامرد”، “داراب”، “جهرم”، “نی‌ریز” و “قطروئیه” برداشت شد.

نمونه‌های برداشت شده در آزمایشگاه مرجع سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آنالیز شد و ترکیبات رسوب و مقادیر 70 عنصر مشخص و نقشه کانون‌های تولید گردوغبار در استان تهیه و منتشر می‌شود.

نمونه‌برداری در مناطق تحت تاثیر این کانون‌ها فاز دیگری از مطالعات است تا وضعیت آلودگی مناطق جمعیتی و شدت تاثیر این کانون‌ها مشخص شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس