سرشماری سراسری پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی انجام می‌شود

سرشماری سراسری پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی انجام می‌شودمدیر کل دفترحیات وحش و ذخایر آب‌های داخلی گفت: سرشماری پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در زمستان سال جاری به صورت سراسری انجام می شود.

به گزارش ایسنا، هر ساله از اواسط شهریور تا اواخر زمستان، سرزمین ایران میزبان گونه های نادری از پرندگان مهاجر است که از شمال به سمت مناطق جنوبی کوچ می کنند. با شروع بارندگی‌ها، آبگیری تالاب ها و سردتر شدن عرض‌های شمالی، مهاجرت پرندگان به اوج خود خواهد رسید.

مجید خرازیان مقدم گفت: گروه‌های اصلی پرندگان آبزی و کنارآبزی که در فصل مهاجرت در کشور ایران مشاهده می‌شوند و مورد آماربرداری قرار میگیرند عموما متعلق به یکی از گروه های کشیم‌ها، پلیکان‌ها، باکلان‌ها، اگرت‌ها و حواصیل‌ها، لک لک‌ها و اکراس‌ها و کفچه نوک، فلامینگوها، غازها و قوها و اردک ها، درناها، یلوه ها و طاووسک و چنگرها، پرندگان کنار آبزی، اسکوآها، کاکائی ها و پرستوهای دریایی هستند.

وی تصریح کرد: به منظور آگاهی از وضعیت جمعیت پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر، هر سال با شروع فصل زمستان و اعلام آغاز سراسری سرشماری، عملیات سرشماری طی یک برنامه هماهنگ در تمامی استان‌های کشورمان همگام با بسیاری از کشورهای دیگر و با استفاده از تلسکوپ، دوربین‌های چشمی و نصبی، جهت دستیابی به اهداف ملی و بین المللی انجام می شود.

مقدم خاطر نشان کرد: اطلاعات و نتایج حاصل از سرشماری بلندمدت پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر به عنوان پایه و اساس بررسی اندازه و تغییرات جمعیتی در برنامه‌های حفاظتی و مدیریتی جمعیت‌های پرندگان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت: امسال نیز از تمامی استان‌های کشور درخواست شده است مطابق با روال سال‌های گذشته نسبت به سازماندهی و اجرای برنامه ملی سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و کنار آبزی در هر یک از مناطق تالابی و مناطق مهم تجمع پرندگان آن استان اقدام کنند.

بر اساس گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، مقدم خاطر نشان کرد: در سال جاری دفتر بین المللی تالاب‌ها روزهای ۲۲ و ۲۳ دی ماه را برای اجرای عملیات سرشماری زمستانی در تمامی کشورها مشخص کرده است، ولی در کشور ما به دلیل تعداد زیاد تالاب‌ها و کمبود تعداد پرنده شناسان مجرب، سرشماری تمام پرندگان آبزی و کنار آبزی کشور در دو روز متوالی امکان پذیر نیست، لذا از استان‌های مختلف درخواست شد برنامه سرشماری زمستان امسال در دوره زمانی ۱۱ دی ماه لغایت ۱۱ بهمن ماه عملیاتی شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس