سلام میانکاله به پرندگان مهاجر

سلام میانکاله به پرندگان مهاجرکارشناس و مسئول آموزش اداره حفاظت محیط زیست بهشهر از ورود 6 هزار قطعه پرنده زمستان گذران در ماه نخست مهاجرت به تالاب بین المللی میانکاله خبر داد.

علی ابوطالبی عبدالملکی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از اواسط شهریور خوتکای ابرو سفید که اولین پیش قراول پرندگان مهاجر زمستان گذران است در تالاب میانکاله فرود آمد و سپس خوتکای معمولی و اردک نوک پهن به این تالاب رسیدند.

وی افزود: در طی یک ماه اخیر که فصل مهاجرت پرندگان زمستان گذران آغاز شده است تا کنون حدود 6000 قطعه پرنده به پناهگاه حیات وحش و تالاب بین المللی میانکاله آمدند. پرندگان مهاجر زمستان گذران از اواسط شهریور تا پایان اسفند و برخی گونه ها تا اواسط فروردین سال آینده نیز در تالاب میانکاله زیست می کنند.

این کارشناس اداره حفاظت محیط زیست بهشهر گفت: هر ساله تعدادی از پرندگان مهاجر در تالاب لپوی زاغمرز و آببندان نمک چال که در مجاورت تالاب بین المللی میانکاله قرار دارند زمستان گذرانی می‌کنند.

ابوطالبی با بیان اینکه این پرندگان از مناطق شمالی دریای خزر، سیبری، روسیه و دلتای رود ولگا به تالاب میانکاله مهاجرت می کنند، یادآور شد: سال 96 تالاب میانکاله میزبان حدود 400 هزار قطعه پرنده مهاجر زمستان گذران از 80 گونه آبزی و کنار آبزی بود. در پناهگاه حیات وحش میانکاله 230 گونه پرنده در قالب پرندگان خشک زی، آبزی و کنار آبزی زیست مند هستند که از این میان 100 گونه تالابی( آبزی و کنار آبزی) و 130 گونه خشکزی هستند.

مسئول آموزش اداره حفاظت محیط زیست بهشهر گفت: این 230 گونه پرنده تحت عنوان زمستان گذران، بهارگذران، تابستان گذران و همچنین به صورت مهاجر، بومی، عبوری و اتفاقی به پناهگاه حیات وحش و تالاب میانکاله می آیند.

ابوطالبی تصریح کرد: از 100 گونه پرنده تالابی در میانکاله حدود 20 گونه مانند طاووسک، انواع یلوه ها و انواع کشیم از پرندگان تالابی بومی و 80 گونه تالابی مهاجر تابستان گذران، زمستان گذران و عبوری هستند.

وی افزود: از میان 80 گونه پرنده تالابی مهاجر در میانکاله 5 گونه پرنده عبوری و اتفاقی شامل گیلان شاه خالدار، عروس غاز، غاز پیشانی سفید کوچک و درنای خاکستری است و 75 گونه پرنده مهاجر زمستان گذران تالابی که در این تالاب زیست مند هستند.

این کارشناس اداره حفاظت محیط زیست بهشهر عنوان کرد: حدود 15 گونه از انواع اردک ها از جمله فیلوش، گیلار، اردک سرسبز، اردک سرحنایی، اردک چشم طلایی، اردک سیاه کاکل و اردک سرسیاه؛ هر ساله به میانکاله مهاجرت می کنند.

ابوطالبی گفت: سیکل بازگشت پرندگان مهاجر زمستان گذران از 15 اسفند سال جاری تا 15 فروردین سال آینده یعنی در یک ماهه صورت می گیرد.
انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس