ضوابط استقرار صنایع، اصلاح شد

ضوابط استقرار صنایع، اصلاح شدمدیر کل ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اصلاح ضوابط استقرار صنایع گفت: در ماده ۱۱ قانون هوای پاک آمده است که هرگونه احداث، توسعه، تغییر خط تولید و تغییر محل واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی مستلزم رعایت مقررات ابلاغی از سوی سازمان است.

به گزارش ایسنا حمید جلالوندی درباره اصلاح ضوابط استقرار صنایع در تشریح این ضوابط گفت: تدوین مجموعه مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی ، صنعتی و معدنی با توجه به ضرورت واهمیت بازنگری آن از جمله ایجاد فرصت مناسبی برای بررسی چالش‌ها ومشکلات اجرایی ضوابط دراستان‌های مختلف کشور، اصلاح و شفاف‌سازی تعاریف محدوده ، حریم ، رده ها و… بررسی شد. همچنین تعدیل فواصل بازدارنده مطابق با محدودیت‌های توپوگرافی و اقلیمی استان‌های کشور امکان مشخص کردن واحدهایی که امکان استقرار در شهرک های صنعتی دارند و مواردی که این امکان را ندارند در این مجموعه ارائه شد.

وی ادامه داد: با هماهنگی شرکت شهرک‌های صنعتی، تلفیق و کاهش عناوین گروه‌های صنعتی طبقه بندی شده در ضوابط قبلی با توجه به ماهیت فرآیند تولید،رعایت طبقه‌بندی هفت رده ضوابط قبلی به دلیل سهولت و آشنایی قبلی ادارات کل محیط زیست، بازبینی فعالیت‌های طبقه بندی شده در رده‌های ضوابط و اصلاح مراتب در دستورکار این دفتر قرارگرفت. پس از گذشت حدود شش ماه بررسی کارشناسی و مشارکت ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها و دستگاه‌های ذیربط ، مجموعه مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی ، صنعتی ومعدنی تدوین وتوسط رییس سازمان حفاظت محیط زیست به ادارات کل استانها جهت اجرا ابلاغ شد.

مدیر کل ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: پس از ابلاغ ضوابط جدید به ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها، پیشنهادات، انتقادات و ابهامات احتمالی درمسیر اجرایی کردن ضوابط ازاین ادارات دریافت شد. پس از تشکیل جلسه با نمایندگان تعدادی از ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها از جمله اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران، مازندران، خوزستان و بوشهر همه نظرات وپیشنهادات مطرح شده بررسی شد . در مرحله بعد ضوابط اصلاحی جدید دردفتر ارزیابی اثرات زیست محیطی تدوین و  با امضای رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به ادارات کل محیط زیست استان‌ها و وزارتخانه‌های ذیربط ابلاغ شد. 

جلالوندی به مجموعه ای از نقاط قوت ضوابط تهیه شده اشاره و اظهارکرد: شفاف‌سازی و احصای تعاریف از جمله تعاریف محدوده و حریم شهر روستا، نواحی، پهنه‌ها و شهرک‌های صنعتی،سکونتگاه‌ها و مراکز جمعیتی و…، کاهش و تلفیق عناوین طبقه بندی گروه‌های صنعتی شامل تلفیق گروه صنایع نفت و گاز با گروه صنایع شیمیایی، تلفیق گروه‌های صنعتی فلزی، ماشین سازی و برق و الکترونیک، حذف گروه صنایع نوین به دلیل داشتن مصوبه صنایع پیشرفته و دانش بنیان ، تعدیل فواصل بازدارنده و تطابق با رده‌های مصوب استان‌های شمالی، تعدیل فواصل از مراکز جمعیتی و مناطق تحت مدیریت و … تطبیق با فواصل استان های شمالی کشور ،حذف ماده ۸ ضوابط استقرار قدیم و بازنگری آن شامل تخفیف فاصله برای رده‌های صنعتی واحدهای موجود دارای پروانه بهره‌برداری و مجوز زیست‌محیطی که حسب ضرورت قصد تغییر خط تولید و یا توسعه فرآیند را دارند ولی امکان رعایت فواصل از کاربری‌ها را ندارند،از جمله این نقاط قوت است. 

وی افزود: از دیگر نقاط قوت این ضوابط به امکان اعلام نظر درمورد استقرار واحدهای صنعتی و تولیدی رده های ۱ تا ۳ این ضابطه در مستثنیات مناطق حفاظت شده و پناهگاههای حیات وحش توسط ادارات کل حفاظت محیط زیست استانها،تسهیل و حمایت از صنایع روستایی در روستاهایی که دارای طرح هادی مصوب هستند در زون کارگاهی، با مجاز شدن استقرار رده های ۱ و ۲ به غیر از صنایع گروه شیمیایی و واحدهای پرورشی گروه صنایع کشاورزی، رعایت ضابطه استقرار برای صنایع در مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی ضرورت تایید گزارش ارزیابی زیست محیطی و استعلام از اداره کل حفاظت محیط زیست استان ، لحاظ اعتبار زمانی برای مجوزهای زیست محیطی به مدت دو سال شمسی که درصورت عدم اقدام ، متقاضی موظف به اخذ نظر مجدد ادارات کل حفاظت محیط زیست است ، تهیه و ابلاغ فهرست واحدهای غیر مجاز جهت استقرار در شهرک‌های صنعتی و تهیه آیین رسیدگی به اعتراض متقاضیان جواز تاسیس و بهره برداری در کمیسیون ماده ۱۱ قانون هوای پاک می‌توان اشاره کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مدیر کل ارزیابی زیست محیطی در پایان تاکید کرد: برای شناسایی بیشتر کارشناسان قرار است ادارات کل حفاظت محیط زیست استانها، دوره آموزشی برگزار کنند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس