هزاران ماهی‌ “زرینه‌رود” مُردند! – ایسنا

هزاران ماهی‌ “زرینه‌رود” مُردند! – ایسنارئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: علت اصلی مرگ هزاران قطعه ماهی در رودخانه زرینه رود در دست بررسی است.

امید یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا افزود: در پی گزارشهای مردمی، اکیپ بازرسی و آزمایشگاه این اداره کل پس از اطلاع از تلف شدن هزاران قطعه ماهی و آبزی در رودخانه زرینه رود میاندوآب برای بررسی فنی این موضوع عازم محل شدند که پس از بررسی نتایج آزمایشگاهی، اطلاع رسانی لازم در این خصوص صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: هر ساله شاهد اتلاف تعدادی از ماهیان در رودخانه زرینه رود هستیم که این امر علت‌های مختلفی دارد.

یوسفی با بیان اینکه در سالهای گذشته به دلیل کاهش میزان آب و پایین آمدن دبی رودخانه بدلیل بستن دریچه سدنوروزلو، بستر رودخانه به دلیل انباشت پساب‌ها سمی شده، اکسیژن آب کم شده و در نتیجه موجب اتلاف ماهیان می‌شد، گفت: در برخی سالها نیز علت مرگ و میر مربوط به پساب کارخانه قند بود ولی علت وقوع حادثه امسال توسط کارشناسان در دست بررسی است.

وی ادامه داد: ورود پساب کارخانجات در تمام دنیا وجود دارد که در ایران و استان ما نیز به بدلیل تکمیل نشدن زیرساختهای فاضلاب به یک معضل بزرگ تبدیل شده که سالانه جان بسیاری از آبزیان را می‌گیرد.

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه رودخانه زرینه رود با ۲۳۰ کیلومتر طولانی ترین رودخانه استان است که ۸۰ درصد ان در میاندوآب واقع شده است، افزود:  با توجه به کاهش بارندگی ها و کاهش دبی آب، تقاضا دارم مردم منطقه در حفاظت از رودخانه نهایت تلاش خود را به کار بگیرند و از تخلیه فاضلاب و ریختن زباله و نخاله در آن خودداری کنند. 
انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس