آماده باش تمام ادارات فضای سبز شهر تهران در پی شرایط بحرانی هوا

آماده باش تمام ادارات فضای سبز شهر تهران در پی شرایط بحرانی هوامدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران ضمن تشریح اقدامات این سازمان از ابتدای مهر امسال تا فروردین ماه سال آینده گفت: طبق بررسی آمارهای هواشناسی و احتمال شرایط بحرانی، تمامی ادارات فضای سبز در حالت آماده باش قرار گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا، علی محمد مختاری با بیان اینکه همزمان با تغییرات فصلی و شروع سرما، سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران اقدام به تهیه و ابلاغ دستورالعمل های کاربردی به زراعی به مناطق بیست و دوگانه شهرداری می کند، اظهار کرد: این اقدامات در راستای بهبود و ارتقاء کیفیت امور نگهداری فضای سبز شهری، دستیابی به الگوهای پایدار و اجرای استراتژی های مدیریت تلفیقی  عوامل خسارت زا انجام می شود. 

وی با بیان اینکه فعالیت های شش ماهه دوم سال از 15 مهر آغاز شده و تا 15 فروردین ماه سال بعد با نظارت مستمر ناظرین عالی این سازمان در سطح فضای سبز شهر تهران به اجرا در می آید، عنوان کرد: یکی از مهم ترین اقدامات 6 ماهه دوم هر سال، عملیات هرس زمستانه درختان است که شامل تنک کردن تاج درختان جهت مهیا شدن امکان عبور هوا و رسیدن نور کافی ، حذف شاخه و سرشاخه و آرایش شکل ظاهری آن ها ،  حذف پاجوش ها و تنه جوش ها و قطع شاخه های آفت زده ، بیمار، زخمی، شکسته و کج شده است.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران ادامه داد: این اقدامات تحت نظارت مستقیم کارشناسان متخصص و کارگران کار آزموده با استفاده از وسایل و ابزار مناسب انجام می شود. هرس زمستانه فعالیتی تخصصی بوده که براساس فرم – زمان گلدهی – مکان کاشت و… گیاهان به اجرا در می آید .

وی با اشاره به اهداف هرس در این فصل اضافه کرد: یکی از اهداف مهم هرس ،حذف شاخه های اضافی به منظور مدیریت زیستی و حفظ ” تاج پوشش” گیاهی است. بدیهی است در پاره ای از موارد به دلیل الزاماتی نظیر انحراف درختان از فرم طبیعی خود و ایجاد مزاحمت هایی برای تردد شهروندان، ایجاد معضلات ترافیکی، احتمال سقوط درختان به دلیل حجم تاج، زیباسازی منظر و ساماندهی بلندی درختان در ترکیب با سایر گونه های کاشته شده در مجاورت آن ها،  فعالیت های هرس اجتناب ناپذیر است. اما تحت هر شرایطی حفظ موجودیت درختان و بقای آن ها در اولویت قرار دارد.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران تصریح کرد: همچنین در مواردی، هرس با هدف کنترل آفات و امراض، کاهش حجم و تراکم شاخه های درختان که بالقوه در صورت ریزش برف های سنگین یا وزش بادهای شدید ، ناپایدار و شکننده خواهند بود صورت می گیرد.

مختاری با بیان اینکه درختان همواره در شرایط طوفانی و بارش های سنگین در معرض خطر قرار می گیرند، اظهار کرد: با بررسی آمارهای هواشناسی و احتمال شرایط بحرانی، تمامی ادارات فضای سبز در حالت آماده باش قرار گرفته و با استفاده از چوب های مخصوص برف تکانی مانع از افزایش بار زیاد برف روی شاخه های درختان شده و در نتیجه از خطرات کج شدن، خوابیدن ، شکستگی و یخ زدگی درختان جلوگیری می شود .

وی با بیان اینکه از دیگر اقدامات پاییز و زمستان می توان به عملیات خاک ورزی به منظور زیر و رو کردن و تهویه خاک اشاره کرد، گفت: این اقدام موجب از بین رفتن بافت های سنگین، ایجاد تخلخل و نفوذ بهتر هوا و رطوبت و در نتیجه بهبود شرایط فیزیکی خاک می شود، ضمن اینکه برخی از آفات خاکزی با این روش به سطح خاک آمده و مورد تغذیه پرندگان قرار می گیرند.

مختاری تاکید کرد: تعویض و اصلاح خاک ، تغذیه و کود دهی ،  روغن پاشی زمستانه بعد از فصل یخبندان و سرمای سخت قبل از بازشدن جوانه های گل و برگ به منظور از بین بردن آفات ، جمع آوری و انتقال سریع زایدات فضای سبز ( بقایای هرس و برگ های خزان شده ) از دیگر اقدامات مستمر در 6 ماهه دوم سال است که با هماهنگی و همکاری ادارات خدمات شهری مناطق صورت می پذیرد. یکی از اقدامات مهم در این زمینه جمع آوری برگ های آلوده به فرم زمستان گذران سفید بالک بوده که دستاوردهای مثبتی در جهت کاهش آفت در سال جاری به همراه داشته است .

بر اساس گزارش شهرنوشت، مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران با بیان اینکه رسیدن فصل سرد و به خواب رفتن درختان فرصت مناسبی جهت برخی اقدامات تکمیلی و آماده سازی نگهداری درختان است، عنوان کرد: از مهم ترین این اقدامات می توان به قیم گذاری – آزادسازی طوقه – ترمیم تشتک های آبخوری – ترمیم پوسیدگی ها –پوشاندن شاخ و برگ درختان حساس به سرمازدگی (مانند نخل ها) و … اشاره کرد که بر اساس دستورالعمل های ارسالی سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران و نظارت کارشناسان در سطح مناطق بیست و دوگانه به انجام می رسد .

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس