نتایج آزمایش مرغ‌های آلوده در فارس هنوز مشخص نشده است

نتایج آزمایش مرغ‌های آلوده در فارس هنوز مشخص نشده است‌علی‌رغم آنکه چهار روز از فاجعه زیست محیطی مرگ 28 پرنده شکاری در استان فارس، به گفته مدیرکل دامپزشکی این استان، هنوز نتیجه سم شناسی مرغ‌های آلوده‌ای که گمان می‌رود عامل مسمومیت و مرگ این پرنده‌ها شده بود، مشخص نشده است.

‌یعقوب مهندس‌ مدیرکل دامپزشکی استان فارس شنبه 12 آبان در گفت و گو با ایسنا‌، گفت: هنوز نتیجه نهایی آزمایش سم‌شناسی مرغ‌‌های آلوده که عامل تلف شدن تعدادی عقاب شده بود، اعلام نشده و امیدواریم طی روزهای آینده نتایج مشخص شود.

وی با بیان اینکه در ساعت‌های ابتدایی انتشار گزارش اتلاف گروهی عقاب‌ها در گردنه غنیمی شهرستان سروستان و اینکه عامل مرگ احتمالا استفاده از گوشت مرغ‌های آلوده رها شده کنار جاده بوده است، آزمایش‌های اولیه برای تشخیص ابتلای مرغ‌ها به آنفلوآنزای پرندگان انجام شد که نتیجه منفی بود.

مهندس خاطرنشان کرد: پس از مشخص شدن نتایج آزمایش آنفلوآنزا، نمونه‌هایی از مرغ‌های آلوده به مرکز سم‌شناسی مشهد ارسال شد و همچنان منتظر اعلام نتیجه از سوی این مرکز هستیم .

به گزارش ایسنا، شامگاه چهارشنبه، گزارشی مبنی بر تلفات گروهی از پرندگان شکاری شامل سارگپه و عقاب صحرایی منتشر شد و مدیرکل حفاظت محیط زیست، علت آن را مصرف گوشت مرغ‌های آلوده رها شده در گردنه غنیمی سروستان اعلام کرد.

سعید محمودی صبح پنج‌شنبه از بازداشت مسئول یکی از مرغداری‌‌‌‌‌‌‌های منطقه خبر داد و تاکید کرد که مرغ‌های آلوده برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر، نابود شده و نمونه‌هایی نیز برای بررسی علت آلودگی و تلف شدن مرغ‌ها به دامپزشکی فارس تحویل داده شده است.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس، تعداد 35 عقاب و سارگپه بر اثر مصرف گوشت مرغ فاسد، مسموم شده و 27 پرنده تلف شده بود اما بعد از کشف لاشه یک عقاب دیگر در منطقه، تعداد تلفات به 28 بهله پرنده رسید؛ در این بین با تلاش کارشناسان حفاظت محیط زیست فارس، 8 بهله عقاب احیاء شد و از مهلکه جان به در برد.

وی با تاکید بر اینکه پیگیری قضایی علت وقوع این حادثه ادامه دارد، گفت: برای اعلام دقیق علت تلف شدن این پرندگان باید تا مشخص شدن نتیجه آزمایشات سم شناسی‌ صبر کرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس