وسعت خسارات طوفان، بازتاب “سوء مدیریت شهری” در هنگ‌کنگ

وسعت خسارات طوفان، بازتاب “سوء مدیریت شهری” در هنگ‌کنگدو ماه پس از طوفان “منگهوت” هنوز هم درختان بسیاری در خیابان‌های هنگ کنگ دیده می‌شوند که بر اثر این طوفان ویرانگر سقوط کردند.

به گزارش ایسنا، طوفان “منگهوت” که قویترین طوفان به ثبت رسیده در هنگ کنگ به شمار می‌رود با وجود این که جان کسی را در این شهر نگرفت اما ویرانی‌های بسیاری را در آن برجای گذاشت به طوری که برخی برآوردها خسارت بیش از یک میلیارد دلاری را در این منطقه نشان می‌دهند.

فضاهای سبز هنگ کنگ بیشترین آسیب را در این طوفان متحمل شدند. طبق اعلام دولت هنگ کنگ ۵۴ هزار اصله درخت در این طوفان سقوط کردند؛ اما کارشناسان می‌گویند این تعداد می‌تواند دو برابر رقم اعلام شده باشد.

بسیاری از این درخت ها هنوز روی زمین باقی مانده و مسیرها و راه‌های عبوری در هنگ کنگ را مسدود کرده‌اند. این امر برای شهری که به کارآمدی در امر شهرسازی معروف است، غیرعادی به نظر می‌رسد.

یک استاد دانشگاه هنگ کنگ و متخصص فضاهای سبز شهری با فاجعه بار خواندن طوفان “منگهوت” برای فضای سبز هنگ کنگ، تعداد درختان نابود شده در این طوفان را ۱۰۰ هزار اصله درخت یعنی بیش از نیمی از درختان بزرگ این شهر اعلام کرده است.

هنگ کنگ که با نام “جنگل شهری” نیز شناخته می‌شود، منطقه‌ای است با آسمان خراش‌های بسیار که از دل دامنه کوه‌های جزیره و در فضای سبز و روستایی سر بر آورده‌اند. کمتر از ۲۵ درصد از سرزمین‌های شبه‌جزیره هنگ کنگ توسعه یافته‌اند و کوهنوردی، دوچرخه سواری، سفرهای ساحلی و قایقرانی برخی از محبوب ترین تفریح های ساکنان و گردشگران این شبه‌جزیره بر شمرده می‌شوند.

کارشناسان، برنامه ریزی شهری ضعیف و قدرت مطلق طوفان “منگهوت” را دو عامل تخریب شدید فضای سبز این شهر می‌دانند.

برنامه ریزان شهری سال‌های زیادی را صرف کاشت درختان بزرگ می‌کنند که به فضاهای زیاد و مدیریت مناسب خاک نیاز دارند تا استحکام یابند. بدون این حمایت زیرزمینی، درختان بزرگ در یک طوفان قوی نابود می‌شوند.

به گفته کارشناسان درختان بسیاری در حجم کمی از خاک در هنگ کنگ در حال رشدند و از همین رو به راحتی ریشه‌کن می‌شوند. این اتفاقی است که در طوفان “منگهوت” برای درختان این شهر رخ داد.

ساکنان این شهر پس از این طوفان گزارش کردند که شاهد حیواناتی مانند گرازهای وحشی، میمون ها و مارها در مناطق غیرمعمول شهری بوده‌اند که تصور می شود در طوفان “منگهوت” زیستگاه‌های خود را از دست داده‌اند.

اداره حفاظت از محیط زیست هنگ کنگ اعلام کرده که حدود ۸۰۰۰ کامیون حامل حدود ۱۵ هزار تن از درختان نابود شده در این طوفان برای انبار موقت به فرودگاه متروکه‌ای در این شهر منتقل شده‌اند. قرار است بخشی از این درختان برای تهیه کود کمپوست مصرف شده و این اداره در حال بررسی سایر روش های بازیافت و استفاده مجدد از این درختان است.

بسیاری از منتقدان به سوء مدیریت شهری هنگ کنگ اعلام کرده‌اند انباشتن این حجم از درختان در مقابل آفتاب باعث سوختن این چوب ها و غیر قابل بازیافت شدن آن‌ها می‌شود اما برخی کارشناسان نیز بر این باورند که هیچ شهری در برابر سقوط ۱۰۰ هزار اصله درخت در کمتر از چند ساعت آماده نیست و رطوبت زیاد این درختان کار بازیافت را بسیار سخت می‌کند.

به گزارش سی ان ان، اداره توسعه هنگ کنگ متعهد به جایگزینی درختان سقوط کرده و احیای فضای سبز شهری از بین رفته در این طوفان شده است؛ اما این اداره باید عوامل متعددی را در مورد این که چه نوع درختانی را جایگزین کند در نظر بگیرد تا فضای سبز شهری جدید قوی‌تر و سالم‌تر باشد.

اداره حفاظت از محیط زیست هنگ کنگ در حال حاضر بررسی چشم انداز شهری را آغاز کرده است که گفته می‌شود ممکن است در طرح جایگزینی احتمالی درختان جدید مورد استفاده قرار بگیرد. در این بررسی ها همه عوامل از جمله محیط خیابان‌ها، اقلیم‌های کوچک محیطی، ساختمان های مجاور، امکانات روی زمین و زیر زمین، منطقه کاشت درختان و حجم خاک مد نظر قرار گرفته می‌شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس