پیامدهای مخرب پروژه‌های انرژی آبیِ اروپا و آمریکا برای محیط زیست

پیامدهای مخرب پروژه‌های انرژی آبیِ اروپا و آمریکا برای محیط زیستیک مطالعه تازه نشان داده است که بسیاری از پروژه‌های بزرگ تولید انرژی آبی در اروپا و آمریکا برای محیط زیست فاجعه‌بار بوده است.

به گزارش ایسنا، هر ساله ده‌ها سد که بسیاری از آنها خطرناک و غیراقتصادی تلقی می‌شوند درحال برچیده شدن هستند.

با این حال نویسندگان مطالعه تازه از این بابت نگرانند که ماهیت غیرقابل دوام و ناپایدار این نوع پروژه‌ها در جهان در حال توسعه به درستی تشخیص داده نشده است.

هم اکنون برای احداث هزاران سد تازه بر رودهایی در آفریقا و آسیا برنامه ریزی می‌شود. برق تولید شده از انرژی آبی ۷۱ درصد انرژی تجدیدپذیر در جهان را تشکیل می‌دهد و نقشی عمده در توسعه بسیاری از کشورها ایفا کرده است.

اما کارشناسان می‌گویند که احداث سد در اروپا و آمریکا در دهه ۱۹۶۰ به اوج رسید و از آن زمان رو به کاهش بوده است به طوری اکنون شمار سدهایی که برچیده می شود بیش از سدهای تازه ای است که ساخته می‌شود.

هم اکنون در آمریکا فقط ۶ درصد برق مصرفی از این طریق تولید می شود. در حال حاضر به طور متوسط هفته‌ای بیش از یک سد در آمریکا و اروپا برچیده می‌شود.

نویسندگان مطالعه تازه می گویند مشکل این است که چشم انداز انرژی ارزان باعث شده دولت‌ها هزینه‌های کامل زیست محیطی و اجتماعی سدسازی را نادیده بگیرند.

بیش از ۹۰ درصد سدهایی که از دهه ۱۹۳۰ به این سو ساخته شده بیش از میزان پیش بینی شده هزینه داشته است.

به علاوه سدهای زیاد در این کشورها باعث صدمه دیدن سیستم اکولوژیکی رودها، جابه‌جایی میلیون‌ها نفر و دامن زدن به تغییرات اقلیمی از طریق تجزیه مواد ارگانیک زمین‌ها و جنگل‌های سیلاب گیر و در نتیجه انتشار گازهای گلخانه‌ای شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، پروفسور “امیلیو موران” از دانشگاه ایالتی میشیگان گفت: معمولا تصویر خیلی خوش آب و رنگی از فواید سدسازی ترسیم می شود که در نهایت محقق نمی شود. هزینه های این پروژه ها نادیده گرفته می شود و سال ها بعد به کل جامعه تحمیل می شود.

گزارش او به ساخت دو سد بر رود مدیرا در برزیل که پنج سال پیش کامل شد اشاره می کند و حالا به دلیل تغییرات اقلیمی انتظار می رود فقط کسری از انرژی پیش بینی شده را تولید کند.

نویسندگان این گزارش می‌گویند نگرانند که در این میان پروژه‌های بزرگتر باعث خسارات جبران ناپذیر به رودهای مهم شود.

نتایج این مطالعه در نشریه “پی ان ای اس” چاپ شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس