پیش‌بینی وقوع پدیده اقلیمی ال‌نینو در سال ۲۰۱۹

پیش‌بینی وقوع پدیده اقلیمی ال‌نینو در سال ۲۰۱۹آخرین گزارش سازمان جهانی هواشناسی حاکی از احتمال ۷۵ تا ۸۰ درصدی وقوع پدیده اقلیمی ال‌نینو در ماه فوریه سال آینده میلادی است.

به گزارش ایسنا، آخرین مورد از وقوع پدیده ال‌نینو در سال ۲۰۱۶ به پایان رسید که باعث شد در کنار گرمای ناشی از انتشار گاز کربن رکورد گرم‌ترین سال را به خود اختصاص دهد. پیش‌بینی کارشناسان حاکی از آن است که این پدیده اقلیمی در سال ۲۰۱۹ مجدد اتفاق خواهد افتاد هرچند به شدت سال ۲۰۱۶ نخواهد بود.

این پدیده اقلیمی به طور طبیعی هر چند سال یک‌بار اتفاق می‌افتد که از بالا رفتن غیرعادی دمای آب در غرب اقیانوس آرام ناشی می‌شود. این پدیده تاثیر قابل توجهی بر آب‌ و هوای سراسر جهان دارد که خشکسالی را برای مناطق مرطوب همچون بخش‌هایی از استرالیا و سیلاب را برای مناطق خشک‌تر از قبیل آمریکای جنوبی به همراه دارد. همچنین بالا رفتن دما می‌تواند موجب سفید شدگی گسترده صخره‌های مرجانی شود.

به گزارش روزنامه گاردین، کارشناسان با بیان اینکه پدیده ال‌نینو سال آینده به شدت آنچه در سال ۲۰۱۶ – ۲۰۱۵ اتفاق افتاده، نخواهد بود، اظهار داشتند: با این وجود می‌تواند تاثیر چشمگیری بر الگوهای دمایی و بارش باران در بسیاری از مناطق داشته باشد و پیامدهای حائز اهمیتی بر امنیت غذایی و کشاورزی، مدیریت منابع آب و سلامت عمومی به همراه دارد.

انتهای پیام   

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس