روند فزاینده تخریب خاک در کشور

روند فزاینده تخریب خاک در کشورعضو شورای‌عالی سازمان جنگل، مرتع و آبخیزداری گفت: تخریب خاک در کشور یک روند فزاینده‌ای را دارد که این روند طی چند دهه گذشته تشدید شده و چالش جدی را به وجود آورده است.

به گزارش ایسنا، «حمیدرضا سلیمانی» 13 آذرماه در دومین همایش استانی روز جهانی خاک، اظهار کرد: شعار جهانی روز خاک «پیش به سوی رفع آلودگی خاک» نامگذاری شده که باید چشم‌انداز فعالیت‌ دستگاه‌های مرتبط در راستای تحقق این شعار باشد.

وی افزود: طی حداقل چند دهه گذشته چالش‌های مختلفی متوجه بحث خاک بوجود آمده و این امر را تشدید کرده است.

عضو شورای‌عالی سازمان جنگل، مرتع و آبخیزداری گفت: امروز در جامعه‎‌ای از کره زمین زندگی می‌کنیم که این سرزمین با تخریب‌های متعددی روبرو شده است، تخریب سرزمین یک فرآیند است و نتایج آن در قالب فرسایش، بیابان‌زایی، خشکسالی، سیل، آتش‌سوزی و… ملاحظه می‌شود.

سلیمانی خاطرنشان کرد: جنگل و مرتع به‌عنوان دو بستری که روی این عرصه شکل گرفته، بیش از صدها هزار سال دچار فراز و فرودهای بسیاری بوده است.

عضو شورای‌عالی سازمان مراتع، جنگل‌ها و آبخیزداری ادامه داد: بحث تخریب خاک در کشور یک روند فزاینده‌ای را دارد که این روند طی چند دهه گذشته تشدید شده و چالش جدی را به وجود آورده است.

وی گفت: بالغ بر 90 درصد عرصه‌های چهارمحال و بختیاری عرصه منابع طبیعی است که نیازمند توجه ویژه است.

سلیمانی ادامه داد: طی چند دهه گذشته فعالیت‌هایی که در زمینه مرتع‌داری، حفاظت، بهره‌برداری و پرورش و احیای منابع طبیعی در سطح کشور انجام شده در این استان  به فراخور انجام شده است.

وی گفت: رسوب در چهارمحال و بختیاری باتوجه به اکوسیستم کوهستانی‌شکننده زیاد است که این مسأله در پایین‌دست موجب آلودگی خاک می‌شود، از همین‌رو برای جلوگیری از فرسایش خاک و رسوب، اعتبار ویژه‌ای از صندوق توسعه ملی پیش‌بینی شده است.

عضو شورای‌عالی سازمان جنگل، مرتع و آبخیزداری افزود: از 164 میلیون هکتار مجموع اراضی کشور، حدود 84 میلیون هکتار آن مرتع، بیش از 14 میلیون هکتار جنگل، 32 میلیون هکتار اراضی بیابانی و 2.5 میلیون هکتار درخت‌ها و بیشه‌زارها است.

سلیمانی ادامه داد: بیش از 700 میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای بحث آبخیزداری در قالب پروژه‌های مختلف تخصیص داده شده که سهم استان  بیش از 20 میلیارد تومان است.

وی خاطرنشان کرد: حفاظت از خاک با رعایت اصول توسعه پایدار در شش حوضه کلان آبخیز و یک‌هزار و 121 زیر حوزه در حال اجراست که مدیریت جامع حوضه آبخیز و اجرای طرح‌های آبخیزداری در سال‌های اخیر از جمله این اقدامات بوده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس