فرسایش ۲۵ تنی خاک در هر هکتار در “شوراب” لرستان

فرسایش ۲۵ تنی خاک در هر هکتار در “شوراب” لرستانمدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان با اشاره به اینکه “شوراب”، طرح پایلوت لرستان در اجرای طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز است، گفت: در این حوزه فرسایش ۲۵ تنی خاک در هر هکتار وجود دارد.

به گزارش ایسنا، نجفی در جلسه‎ هماهنگی اجرای طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز شوراب که به عنوان طرح پایلوت به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور معرفی شده است، اظهارکرد: حوزه آبخیز شوراب با مساحت 15 هزار و ۷۹۵ هکتار از جمله حوزه‎هایی است که ۲۵ درصد آن در شهرستان چگنی و مابقی آن در شهرستان خرم‎آباد واقع شده است.

وی به چالش‎ها و مشکلات اساسی در حوزه شوراب پرداخت و افزود: مشکلات معیشتی که در منطقه حکم ‎ فرما شده، باعث شده که اهالی بومی به دنبال مشاغلی بروند که زود بازده باشد و به سرعت به درآمدزایی منتهی شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با اشاره به فرسایش ۲۵ تنی خاک در هکتار در این حوزه گفت: دام‌ مازاد در حوزه شوراب، استفاده کشاورزان از زیر اشکوب جنگل، بیماری‎های جنگلی، آفات جنگلی و… از جمله چالش‎ها و مشکلاتی است که در این حوزه با آن‌ مواجه هستیم.

در ادامه این جلسه مهرداد اکبریان -رئیس اداره حفاظت فنی یگان ستاد سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور-  گفت: طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز یک ادبیات جدید در راستای همسو سازی فعالیت‌ها و همگام سازی توان مشارکت‎های مردمی و دستگاه‎های اثرگذار موجود در حوزه آبخیز است.

وی به هفت گام تبیین شده در حوزه پایلوت که باید برای طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز اجرایی شوند اشاره کرد و افزود: سند راهبردی این طرح در مرحله تصویب است که خوشبختانه پیش از این، شاخص‎های مدنظر در این سند توسط کارشناسان منابع طبیعی لرستان اجرایی شده است.

همچنین رضا نیکدخت -معاون دفتر روابط عمومی و امور بین المللی سازمان جنگل‎ها، مراتع و آبخیزداری- کشور نیز در این‌باره گفت: مدیریت جامع حوزه آبخیز در کل کشور در حال برگزاری است که هر استان یک حوزه پایلوت را انتخاب کرده و روی آن کار می‎کند.

وی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه سند راهبردی طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز تدوین شده و منتظر تصویب نهایی در ستاد سازمان جنگل‎ها است که بزودی بعد از تصویب نهایی، شاهد اجرای اقدامات پیش‎بینی شده خواهیم بود.

این عضو کمیته اجرایی مدیریت جامع حوزه آبخیز سازمان جنگل‎ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه در مدیریت جامع حوزه آبخیز دنبال برنامه‎ریزی تعاملی و مشارکتی و اجرای مشارکتی همراه با مردم، مسئولان و دستگاه‎های مختلف هستیم اظهار کرد: در حوزه شوراب، ظرفیت سازی و توانمندسازی خوبی انجام شده که لازم است دستگاه‎ها و مردم از اقدامات خوب منابع طبیعی آگاه شوند، بنابراین اطلاع رسانی در این امر یک بُعد مهم و اثرگذار است.

در ادامه مجید لقمان پور -معاون ترویج و مشارکت‎های مردمی سازمان جنگل‎ها، مراتع و آبخیزداری کشور- اظهار کرد: بدون شک، لرستان پیشروترین استان در حوزه ترویج است که این امر حاکی از حمایت‎های بی‎بدیل مدیرکل منابع طبیعی استان است.

وی ادامه داد: لرستان از معدود استان‌هایی است که حوزه آبخیز آن تسهیل‎گر دارد که این خود، یک امتیاز مثبت برای منابع طبیعی و استان لرستان است.

لقمان پور با اشاره به بحث اعتبارات صندوق توسعه ملی و اطلاع رسانی آن به مدیران ارشد استانی اظهار کرد: مدیریت جامع حوزه آبخیز یک اقدام چند سویه است که همه با هم در آن در ارتباط هستند.

این عضو کمیته اجرایی مدیریت جامع حوزه آبخیز سازمان جنگل‎ها در پایان گفت: علی‎رغم اینکه، هنوز سند راهبردی طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز آماده نشده، اما عملکرد منابع طبیعی لرستان در این بخش چشمگیر است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس