“هشدار درباره بزرگترین تهدید بشر” در کنفرانس لهستان

“هشدار درباره بزرگترین تهدید بشر” در کنفرانس لهستانکنفرانس سازمان ملل متحد برای مقابله با تغییرات اقلیمی در لهستان با این هشدار شدید به رهبران و نمایندگان حاضر آغاز شد که مراقب باشند تا به عنوان “نسل خائن به بشریت” شناخته نشوند.

به گزارش ایسنا، رئیس جمهوری فیجی در سخنرانی افتتاحیه این کنفرانس گفت “روزنه” فرصتی که برای نجات سیاره زمین وجود دارد به سرعت در حال بسته شدن است.

در نطقی دیگر دیوید اتنبورو، از مشهورترین مستندسازان حیات وحش و فعالان محیط زیست، تغییرات آب و هوایی را ساخته دست بشر و “بزرگترین تهدید بشریت طی هزاران سال” خواند.

اتنبورو گفت که این تغییرات می‌تواند به فروپاشی تمدن‌ها و انقراض “بخش بزرگی از طبیعت” منجر شود.

کنفرانس لهستان مهم‌ترین گردهم‌آیی درباره تغییرات اقلیمی از زمان امضای توافق‌نامه پاریس در سال ۲۰۱۵ میلادی است.

دیوید اتنبورو به عنوان “نماینده مردم” در این کنفرانس حضور داشت و قرار است ارتباطی میان عموم مردم و سیاست‌گذاران برقرار کند.

او گفت: مردم جهان حرفشان را زده‌اند. پیامشان آشکار است. وقتی نمانده است. آنها از شما سیاست‌گذاران می‌خواهند که بلافاصله اقدام کنید.

آنتونیو گوترش: تغییرات اقلیمی موضوع مرگ و زندگی است

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل نیز در این نشست، تغییرات اقلیمی را در بسیاری از کشورها “مسئله مرگ و زندگی” خواند.

او گفت از نظر کاهش گازهای کربنی جهان “به هیچ وجه در جایی که باید نیست.”

در همین رابطه بانک جهانی اعلام کرده است که در پنج سال آینده ۲۰۰ میلیارد دلار برای حمایت از کشورهایی که در حال مقابله با تغییرات اقلیمی هستند، بودجه در نظر می‌گیرد.

کنفرانس لهستان در حالی برگزار می‌شود که “هیئت میان‌دولتی تغییرات اقلیمی” در ماه اکتبر گزارشی درباره هدف تعیین شده در توافق‌نامه پاریس یعنی محدود کردن افزایش دمای زمین به یک و نیم درجه سانتی‌گراد منتشر کرد.

بنابر این گزارش برای رسیدن به این هدف کشورهای جهان باید تا سال ۲۰۳۰ انتشار گازهای گلخانه‌ای را ۴۵ درصد کاهش دهند.

اما تحقیقی تازه نشان می‌هد که انتشار دی‌اکسید کربن بعد از چهار سال دوباره در حال افزایش یافتن است.

در اقدامی کم‌سابقه چهار رئیس پیشین مذاکرات مربوط به تغییرات اقلیمی در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای خواهان اقدام فوری شدند.

آنها تاکید کردند که گرفتن تصمیمی قاطع در دو سال آینده حیاتی خواهد بود.

بنابر گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، به گفته کارشناسان شکاف میان آنچه کشورها باید برای مقابله با تغییرات اقلیمی انجام دهند و آن چه در حال حاضر انجام می‌دهند هرگز تا این حد گسترده نبوده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس