آغاز فروش گل بنفشه آفریقایی از پادگان + فیلم

آغاز فروش گل بنفشه آفریقایی از پادگان + فیلم


یک تولید کننده گل و گیاه که نخستین بار کار فروش گل بنفشه آفریقایی را از پادگان محل خدمتش آغاز کرده، مدعی شد که با تولید و تکثیر گل بنفشه آفریقایی در منزل، می توان از خروج ارز از کشور ممانعت کرد.

سامان اقراری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه گل‌های بنفشه آفریقایی در طبیعت و جنگل، ظاهر زیبایی ندارد و با دستکاری های ژنتیکی، یا به واسطه جهش‌های صورت گرفته و یا القاح مصنوعی به رنگ و اشکال زیبا تبدیل می‌شود، اظهار کرد: برای نخستین بار این ایده به ذهن برادرم رسید و برای تکثیر از چند برگ گلدان مادربزرگ‌مان استفاده شد.

وی با اشاره به اینکه سه سال بر روی تکثیر این گل‌های بنفشه آفریقایی زمان گذاشته شد، تصریح کرد: برای تکثیر بنفشه آفریقایی روش‌های متعددی وجود دارد که برخی از آنها عمومی است و برخی دیگر از سوی افراد محدودی در سطح کشور انجام می‌شود که نمونه آن بذرگیری است.

این تولیدکننده با بیان اینکه برخی از گل‌های تولید شده با رنگ‌های جدیدی است که هنوز به بازار معرفی نکرده ایم، خاطرنشان کرد: ثبت رنگ‌های جدید این گل‌ها به نام فرد تولیدکننده، در مؤسسه‌ای در کشور آمریکا صورت می‌گیرد به طوری که آن گل با رنگ جدید، به صورت متوالی در سه نسل تکثیر شود و اگر پس از این مدت، همین رنگ ثابت ماند؛ می‌توان آن را ثبت کرد و امیدوارم تا دو سال آینده این کار را انجام دهیم.

وی درباره سابقه این کار در مازندران، گفت: چند سالی است که به صورت جدی، تکثیر گل بنفشه آفریقایی در ایران و مازندران انجام می‌شود؛ پرورش گل بنفشه آفریقایی آسان است و هر فردی می‌تواند آن را در خانه خود انجام دهد و از یک گل، به گلخانه برسد.

اقراری ادامه داد: پروین مهر، پدر تکثیر گل‌های بنفشه آفریقایی در شهر سرخرود مشغول به فعالیت است و به دلیل نزدیکی با شهر فریدونکنار، بیشتر از این استاد تأثیر گرفته‌ایم.

وی با بیان اینکه قیمت بنفشه آفریقایی بر اساس اندازه، رنگ، شکل و اینکه به چه میزان جدید است، متفاوت و از ۱۰ تا ۱۲۰ هزارتومان متغیر است، ادامه داد: برخی از جوانان تحصیلکرده تصور می‌کنند که باید پس از پایان درسشان کارمند شوند اما اگر روحیه کارآفرینی داشته باشند و از فرد یا گروهی طلبکار نشوند می‌توانند موفق شوند.

این تولیدکننده با اشاره به اینکه سودآوری عرصه گل و گیاه در صورت تبلیغات، بازاریابی و پشتکار مناسب بسیار خوب است و می‌توانند برای گذران زندگی بر روی آن حساب کنند، اظهار کرد: شاید جالب باشد برای نخستین بار این گیاه را در پادگان سربازی تکثیر کردم و در دوران خدمت آن را به فروش می‌رساندم.

اقراری افزود: بنفشه آفریقایی از چند طریق برگ، بذر و کشت بافت تکثیر می‌شود و ما در این گلخانه ۱۸ متری، از هر سه طریق اقدام به این کار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از رنگ‌های جدیدی که وارد بازار می‌شود وارداتی و تولیدکننده رنگ جدید در ایران بسیار محدود است، گفت: بیشتر گل‌های بنفشه آفریقایی موجود نژاد روسی یا اوکراینی دارند و خرید آن برای تکثیر گران تمام می‌شود.

این تولیدکننده اظهار کرد: شاید جالب باشد برای وارد کردن چند عدد برگ بوته گلی که در نهایت در ایران حدود ۲۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، هزینه  گزافی به تولیدکننده خارجی پرداخت می‌شود تا پس از یکسال آن گل تکثیر شود.

وی افزود: به همراه برادرم به این فکر افتادیم که چرا در این زمینه خودکفا نشویم و با تولید رنگ‌های داخلی مانع از خروج ارز از کشور نشویم، به همین دلیل اقدام به تولید رنگ‌های جدیدی از این گل کردیم و به نظر می‌رسد می‌توانیم در این زمینه نیز خود را از وابستگی جدا کرده و خودکفا شویم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس