افزایش ۲۸۰ درصدی خرید و فروش حیات وحش

افزایش ۲۸۰ درصدی خرید و فروش حیات وحشفرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور اعلام کرد:‌ نگهداری و خرید و فروش حیات وحش زنده و غیرزنده طی ۹ ماه اخیر ۲۸۲ درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، جمشید محبت‌خانی امروز در یک نشست خبری که در سازمان محیط زیست برگزار شد، افزود: دلیل افزایش آمار خرید و فروش حیات وحش مربوط به عقرب‌ها است که در یک دوره خرید و فروش آنها رشد یافته بود.

وی با اشاره به همکاری ناجا با یگان محیط زیست در حوزه‌ جرایم فضای مجازی تصریح کرد:‌ امکان خرید وفروش حیات وحش ، تاکسیدرمی حیات وحش در سایت‌های دیوار و شیپور توسط پلیس فتا فیلتر شده است همچنین سعی داریم در زمینه جرایم فضای مجازی شامل خرید و فروش حیات وحش زنده و غیرزنده همچنین حیوان آزاری با همکاری پلیس ناجا اقدامات جدی انجام دهیم. به همین منظور یک رابط از سوی یگان محیط زیست انتخاب شده و در ناجا دوره‌ آموزشی گذرانده است.

محبت‌خانی همچنین اظهار کرد: دو روز پیش توسط یکی از پاسگاه‌های هرمزگان ۱۴۰ قطعه از پرندگان گران قیمت کشف شده است که بیش از ۴ میلیارد تومان قیمت دارد. همچنین چند روز پیش در بوشهر کشفیات سنگینی انجام شد که حوزه مرزبانی ناجا نیز در این زمینه همکاری داشت.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه سعی داریم در سال آینده حق‌الکشف‌های محیط بانان را پرداخت کنیم، گفت: متاسفانه از سال ۹۴ حق الکشف محیط بانان پرداخت نشده است در حالی که این حق محیط بانان است بنابراین سعی داریم تا سال آینده حق‌الکشف محیط  بانان و نیروهای انتظامی  که در  کشفیات محیط زیستی نقش داشتند را پرداخت کنیم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه ۱۱ درصد اراضی کشور در حوزه مناطق چهارگانه است، گفت: این مناطق شامل ۳۱ پارک ملی، ۳۸ اثر طبیعی، ۴۶ پناهگاه حیات وحش و ۱۶۹ منطقه حفاظت شده می‌شود.

وی با بیان اینکه ۶۹ پاسگاه محیط بانی در مناطق چهار گانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد، اظهار کرد: از ۶۰۹ پاسگاه، ۵۲۰ پاسگاه دایر است و ۸۰ پاسگاه به دلیل کمبود نیروی انسانی خالی شده است. سعی داریم کمبود نیروی محیط‌بان را جبران کنیم.

محبت خانی با اشاره به اینکه بر اساس چارت سازمان حفاظت محیط زیست باید ۷۳۴۰ محیط بان داشته باشیم، گفت: در شرایط حاضر ۳۴۰۰ محیط بان وجود دارد بنابراین تاکنون ۵۰ درصد نیروی انسانی محیط بانی تامین شده است اما طبق مصوبه‌ای که اخیرا به تایید رسیده است باید طی پنج سال هر سال ۳۵۰ محیط بان جذب شود.

وی ادامه داد: در هفته جاری از طریق سایت سازمان اداری و استخدامی کشور ثبت‌نام‌ برای شرکت در آزمون محیط‌بانی انجام می‌شود و برای سال جدید ۳۵۰ محیط‌بان بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی به پاسگاه‌ها اعزام خواهند شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در ادامه با تاکید بر اینکه از سال ۹۴ هیچ سربازی در اختیار یگان محیط زیست قرار نگرفته است، گفت: امسال خوشبختانه با اقدام ستاد کل نیروهای مسلح ۹۲ سرباز در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است که در بین پاسگاه‌ها تقسیم شد.

محبت‌خانی با اشاره به اینکه نباید محیط بان را صرفا به مثابه شکاربان بدانیم، تاکید کرد: محیط بانان، محیط زیست را در حوزه‌های مختلف آب، خاک، هوا و حیات وحش حفاظت می‌کنند. با توجه به همین تکالیف امکاناتی که در اختیار محیط بانان قرار می‌گیرد باید با شرایط کاری آنان تطابق داشته باشد.

وی تصریح کرد: بر اساس اظهارات محیط بانان و مشاهده میدانی خودم به این نتیجه رسیده‌ایم که خودروهای چینی که برای محیط بانی خریده شده است، بیشتر از یک سال کارکرد ندارد بنابراین واجب است امکانات خودرویی محیط بانان متناسب با محل ماموریت آنان و صعب العبور بودن مناطق باشد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در ادامه با اشاره به اینکه مجوز خرید ۱۵۰ خودروی خارجی را گرفته‌ایم،گفت: قرار بود ۴۵۰ موتور خارجی با کیفیت به یگان محیط زیست تحویل داده شود اما به دلایلی این اتفاق نیفتاد بنابراین تصمیم گرفته شد که بودجه این موتورها به خرید ۷۰ دستگاه خودروی دیزلی از نوع پوتون اختصاص یابد البته در حال رایزنی هستیم تا ۷۰۰ دستگاه موتورسیکلت از طریق سازمان تملیکی برای یگان محیط زیست کشور تامین شود.

محبت خانی با اشاره به اختصاص ۳۵ میلیارد تومان برای یگان محیط زیست کشور بر اساس بودجه سال ۹۸ تصریح کرد: با اینکه سال‌هاست که از تشکیل یگان محیط زیست کشور می‌گذرد ولی تا کنون حتی یک ریال هم بودجه مستقل نداشته است اما خوشبختانه برای سال ۹۸، ۳۵ میلیارد تومان بودجه مستقل برای یگان محیط زیست در نظر گرفته شده است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه بیمه محیط بانان مشابه کارکنان ناجا خواهد بود، اظهار کرد: قرار است کلیه محیط بانان و خانواده‌های آنان مشابه کارکنان ناجا بیمه تکمیلی، بیمه مسئولیت و بیمه خانه و خانواده داشته باشند. هزینه بیمه نیز از ۳۵ میلیارد تومان بودجه مستقل یگان پرداخت خواهد شد.

وی تاکید کرد: خودروها و موتورسیکلت‌هایی که برای یگان محیط زیست کشور تهیه‌ می‌شود حتما بغل نویسی می‌شوند تا بعد از تحویل به استان‌ها تنها در حوزه محیط‌بانی استفاده شوند.

به گفته محبت خانی ۶۰ میلیارد تومان برای خرید تجهیزات یگان محیط زیست در نظر گرفته شده است. سعی داریم برای سال آینده این تجهیزات را خریداری کنیم و برنامه ما این است که این تجهیزات از تجهیزات ناجا باشد که کیفیت قابل اطمینانی دارند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور همچنین به مسائل معیشتی محیط بانان اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر ۳۷۰ محیط بان قراردادی داریم اما بقیه محیط بانان رسمی و پیمانی هستند. مکاتبات جدی توسط عیسی کلانتری – رئیس سازمان حفاظت محیط زیست – در حال انجام است تا محیط بانان قراردادی را نیز تبدیل وضعیت کنیم.

محبت خانی با اشاره به ابلاغیه اخیر سازمان حفاظت محیط زیست به ادارات کل استانی در مورد محیط بانان شرکتی گفت: چند روز پیش به مدیران کل محیط زیست استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم که محیط بانان شرکتی را تعیین تکلیف کنند. مدیران کل موظف هستند این افراد را یا در ادارات به کار بگیرند یا ترتیب خروج آنان را از محیط زیست بدهند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور تاکید کرد: سعی داریم که محیط بان یک نفره در پاسگاه نداشته باشیم چون هیچ پاسگاهی نباید از محیط بان انفرادی استفاده کند.

محبت خانی با اشاره به سفر اخیرش به استان فارس گفت: مدیرکل محیط زیست استان فارس ترتیبی داده است تا حقوق محیط بانان زیر دو میلیون تومان نباشد. تاکیدات اخیر رئیس سازمان محیط زیست مبنی بر اینکه عملکرد مدیران کل بر اساس وضعیت محیط بانان ارزیابی می‌شود باعث شده که رقابتی در این زمینه بین مدیران ایجاد شود و این موضوع شرایط بهتری برای محیط بانان به وجود آورد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با تاکید بر اینکه نیمی از سازمان حفاظت محیط زیست را محیط بانان تشکیل می‌دهند، گفت: محیط بانان بازوی اجرایی و نوک پیکان سازمان محیط زیست هستند. در بدو ورودم به یگان محیط زیست متوجه شدم که کمیت و کیفیت نیروی انسانی محیط بانی دچار مظلومیت خاصی است.

وی تاکید کرد: تاکنون قدم‌های خوبی برای محیط بانان با همکاری معاونت محیط زیست طبیعی و معاونت توسعه همچنین ستاد کل نیروهای مسلح و ناجا در حوزه محیط بانی برداشته شده است و امیدواریم سال آینده سال طلایی برای محیط بانان باشد.

محبت خانی با اشاره به اینکه ۱۲۰ محیط بان در راستای تامین امنیت محیط زیست کشور جان خود را از دست داده‌اند، گفت: آخرین شهید، محیط بان باشقره است که حدود یک ماه پیش در پارک ملی گلستان در درگیری با متخلفان به شهادت رسید البته در دستگیری متهمان این پرونده هماهنگی خوبی بین ناجا و محیط زیست به وجود آمد و متهمان طی ۴۸ ساعت دستگیر شدند. همکاری بین محیط زیست و ناجا طی یک سال گذشته بسیار برجسته بوده است.

به گزارش ایسنا، بعد از نشست خبری فرمانده یگان محیط زیست کشور از یگان محیط زیست با حضور سردار حمید عطایی – جانشین پلیس پیشگیری ناجا و سردار زارع – مسئول یگان‌های دستگاهی – در ستاد کل نیروهای مسلح بازدید شد.

پلیس پیشگیری ناجا یک دستگاه خودرو با پلاک ناجا در اختیار یگان محیط زیست به منظور سرکشی‌های غیر مترقبه از پاسگاه‌های محیط بانی سراسر کشور قرار داده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس