ثبت رکورد بارندگی در جنوب شرق آسیا

ثبت رکورد بارندگی در جنوب شرق آسیابا سپری شدن آخرین روزهای طوفان “پابوک” در جزایر “آندامان” و “نیکوبار”، آب و هوای شهر جنوب شرقی آسیای “پورت بلر” در تمام روز یکشنبه بارانی بود.

به گزارش ایسنا، طوفان “پابوک” از آنجا که اولین طوفان موسمی تایلند پس از ۳۰ سال به حساب می‌آید غیرمعمول است. اما چون در عین حال اولین طوفان موسمی به ثبت رسیده در خلیج تایلند در ماه ژانویه نیز هست، غیرمعمول تر نیز به نظر می رسد.

در حالی که ژانویه، فوریه و مارس ماه های خشک در جنوب شرقی آسیا محسوب می‌شوند و بسیاری از گردشگران از سرمای اروپا به گرمای این مناطق پناه می آورند، طوفان و بارندگی های غیرمعمول اخیر در این مناطق محاسبات را به هم ریخته است.

آب و هوای شهرهای “سیتوه” و “ماندالی” میانمار از بعدازظهر روز دوشنبه بارانی شده و همین شرایط آب و هوایی در مرز کشورهای تایلند، لائوس و چین نیز از روز سه‌شنبه آغاز شده است.

بارش غیرمعمول ۸۸ میلی متری باران در شهر “منگلا”ی چین در مرز کشورهای میانمار و لائوس نیز بیش از میزان بارندگی های پیش بینی شده برای کل شش ماه اول سال بوده است.

از آن جایی که منطقه جنوب شرق آسیا در ماه ژانویه معمولا خشک است، بارندگی های دو روز اخیر باعث شده میزان بارندگی ها به طور کلی از کل بارندگی های معمول در ماه ژانویه نیز بیشتر شود.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، مجموع میزان بارندگی های پیش بینی شده برای سه روز دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه در این مناطق بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی متر است که این میزان را می توان رکوردی جدید دانست. هم چنین بارندگی های اخیر احتمالا باعث وقوع رانش زمین در مناطق جنوب شرقی آسیا خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس