راه‌حلی برای مهارِ تغییرات اقلیمی

راه‌حلی برای مهارِ تغییرات اقلیمیکارشناسان مطالعات جوی معتقدند با شروع هر چه سریع‌تر حذف تدریجی تمامی زیرساخت‌های سوخت فسیلی می‌توان تغییرات اقلیمی را تحت کنترل درآورد.

به گزارش ایسنا، در این بررسی آمده‌ است که تحقق هدف بین المللی جلوگیری از افزایش بیش از ۱.۵ درجه سانتی‌گرادی دما و کنترل گرمای جهانی همچنان ممکن است.

درصورتیکه تمامی زیرساخت‌های سوخت فسیلی از جمله کارخانجات، خودروها، نیروگاه‌ها، کشتی‌ها و هواپیماها از هم اکنون با گزینه‌های حاوی میزان کربن صفر جایگزین شوند، ۶۶ درصد احتمال دارد بتوان از افزایش بیش از ۱.۵ درجه سانتی‌گرادی دما جلوگیری کرد.

در ماه اکتبرهیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی اعلام کرد: تفاوت بین گرمای ۱.۵ و ۲ درجه سانتی‌گرادی، کاهش چشمگیر خطر خشکسالی، سیلاب، موج گرما و فقر صدها میلیون انسان است.

کارشناسان انگلیسی اظهار داشتند: یافته‌های بدست آمده امیدوارکننده است اما حذف سریع سوخت‌های فسیلی در محدوده آنچه که لازم است انجام شود قرار ندارد.

محققان با استفاده از مدل‌های کامپیوتری دریافتند درصورتیکه اقدام فوری برای جایگزین کردن سوخت‌های فسیلی انجام شود میزان انتشار آلاینده کربن طی چهار دهه آینده به صفر می‌رسد و احتمال اینکه از افزایش بیش از ۱.۵ درجه سانتی‌گرادی دما جلوگیری شود ۶۶ درصد خواهد بود. همچنین درصورتیکه حذف سوخت‌های فسیلی تا سال ۲۰۳۰ آغاز نشود این احتمال به ۳۳ درصد می‌رسد.    

انتهای پیام  

مترجم: نسرین صادقی / دبیر: معصومه انصاری

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس