سموم کشاورزی در راه تالاب‌های آذربایجان غربی

سموم کشاورزی در راه تالاب‌های آذربایجان غربی


معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: کیفیت نامناسب آب ورودی به تالاب های استان یکی از چالش های زیست محیطی مهم استان است.

به گزارش ایسنا، حجت جباری امروز در نشست خبری، یکی از مشکلات اصلی تالاب های استان کیفیت اب ورودی تالاب ها برشمرد و گفت: بیشتر تالاب‌های استان از طریق کانال های زه کش و مازاد اب‌های بخش کشاورزی آبگیری می‌شوند که این امر موجبات ورود سموم کشاورزی به تالاب ها از این طریق را فراهم ساخته است که در راستای حل این مشکل دو لاگن دو هکتاری برای خود پالایی و تصفیه آب ورودی به تالاب های نقده و مهاباد اجرا شده است تا شاهد ورود آب تصفیه شده به این تالاب‌ها باشیم.

وی با بیان اینکه 70 زیستگاه آبی شامل تالاب‌ها، دریاچه پشت سدها و منابع آب سطحی در استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: اکثر تالاب‌های استان فصلی بوده و با فرا رسیدن فصل گرما خشک می‌شوند.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه آبگیری تالاب‌های استان از اواخر پاییز شروع و تا اوسط فصل بهار ادامه می‌یابد، تصریح کرد: در خصوص آبگیری برخی تالاب‌های خشک شده استان با مشکل مواجه هستیم که امیدواریم با همکاری ستاد احیا و آب منطقه‌ای مشکلات ابگیری تالاب ها حل شود.

وی در تشریح وضعیت تالاب درگه سنگی نقده با بیان اینکه این تالاب با وجود قرار گرفتن در لیست مونترو وضعیت مطلوبی دارد، تصریح کرد: تالاب های درگه سنگی، یادگارلو و حسنلو نقده در قالب یک سایت تالابی قرار دارند که از میان این تالاب‌ها تالاب یادگارلو به دلیل عبور کانال زه کش از مجاورت آن بیش از 15 سال است که خشک شده است و تا امروز نیز در احیای آن موفق نبوده‌ایم و به سبب خشکی تالاب یادگارلو  و قرار گرفتن در یک سایت با تالاب درگه سنگی، این تالاب نیز از لیست مونترو خارج نشده است.

جباری افزود: با وضعیت کنونی تالاب یادگارلو یا باید به کلی حذف شود و یا باید با اجرای تدابیری درخصوص کانال زه کش مجاور این تالاب مشکلات آبگیری آن حل شود.

موسوی، معاون نظارت و پایش محیط زیست آذربایجان غربی نیز در این نشست از بهبود نسبی وضعیت آلودگی هوای ارومیه نسبت به سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: براساس داده های ایستگاه های سنجش آلودگی هوای استان  در 9 ماهه سال جاری شاهد 30 روز هوای پاک، 233 روز هوای سالم، 10 روز ناسالم برای گروه‌های حساس و 3 روز شاهد هوای ناسالم در استان بوده‌ایم که افزایش 7 روزه هوای پاک و کاهش 13 روزه هوای ناسالم در 9 ماهه سال جاری و نسبت به زمان مشابه سال گذشته نشان از بهبود وضعیت آب و هوای ارومیه دارد.

پیش از این رئیس اداره محیط زیست نقده گفته بود: تالاب یادگارلو نقده در حالت بحرانی است.

اکبر محمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرده، تالابها مکانهای طبیعی و بی دفاعی هستند که به لحاظ شرایط موجود و پتانسیل بهره برداری، همیشه مورد تهدید بوده و آسیب پذیر هستند. سنجش سطح آسیب پذیری اکوسیستم های تالابی و بررسی جزئیات آنها می‌تواند به عنوان یک ابزار موثر و تاثیر گذار در راستای اولویت بندی برنامه های حفاظتی، تدوین و تقویت سیاست‌ها و برنامه‌ها، بودجه بندی و شناسایی نیازها مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه شهرستان نقده دارای سه تالاب بین المللی سیران گلی، یادگارلو و شورگل است، افزود: از این تعداد، تالاب یادگارلو، کاملاً خشک شده و حالت بحرانی پیدا کرده است، بر همین اساس آسیب پذیری تالاب یادگارلو و راههای برون رفت از بحران توسط گروه‌های کارشناس مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رئیس اداره محیط زیست نقده یادآور شد: در نقده، 17 تالاب فصلی و دائمی وجود دارد که سالانه بیش از 10 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی در آن زندگی می‌کنند که از این تعداد، تالاب های سیران گلی، حسنلو و یادگارلو جزو تالاب های بین المللی هستند.

محمدیان افزود: تالابها ظرفیت‌های قابل توجهی برای بهره برداری جوامع محلی، گردشگران، دوستداران محیط زیست و سایر ذی نفعان بوده و آسیب شناسی این مکانهای طبیعی و تدوین برنامه و مدیریت اصولی و بهینه آن می‌تواند زمینه های اقتصادی، اجتماعی و گردشگری را در منطقه رونق بخشد. 

این اولین باری نیست که از تشنگی این تالاب فصلی آذربایجان غربی یاد می‌شود بلکه پیش از این و در حدود سال 93 نیز رئیس محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در آن زمان با اشاره به خشک شدن تالاب یادگارلو گفته بود که احیای این تالاب مستلزم همکاری است.

حمید رعنا قد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا تصریح کرده بود تالاب یادگارلو  به علت احداث زهکشی سدحسنلو در حاشیه آن خشک شده و اضافه کرده بود که احیای تالاب یادگارلو، پیچیدگی فنی داشته و مستلزم همکاری وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی است.

تالاب یادگارلو در جنوب دریاچه ارومیه و 22 کیلومتری شهر نقده قرار دارد. تالاب یادگارلو با مساحت حوضه آبخیز 1530 هکتار در ارتفاع متوسط 1280متری از سطح آبهای آزاد واقع است که علاوه برمساحت 359 هکتاری دریاچه تالاب،260 هکتار نیز مساحت مراتع حاشیه تالاب را تشکیل می‌دهد. منابع تامین کننده آب تالاب، روانابهای فصلی ناشی از بارندگی در سطح حوضه، جریانهای فصلی رودخانه گدار از طریق انهار سنتی و نشت آبهای زیرزمینی است.

این تالاب در گذشته زیستگاه بسیار مناسبی برای زمستان گذرانی و نیز زادآوری پرندگان آبزی همچون قو، فلامینگو، اردک سرسفید، انواع مرغابیها بوده اما در طی چندسال اخیر با احداث زهکش در مجاورت آن و همچنین کاهش آب ورودی، این تالاب در بیشتر مواقع سال خشک است، به همین جهت این تالاب در لیست مونترو قرار گرفته که نیاز شدید به احیا و بازسازی دارد.

تالاب بین المللی یادگارلو که در حوزه اکولوژیک پارک ملی دریاچه ارومیه قرار دارد از دهه ۷۰ به بعد به علت خشکسالی و حفر زهکش توسط وزارت نیرو در معرض خشک شدن و لیست مونترو که شامل لیست تالابهایی که کاملا خشک شده یا در معرض نابودی کامل محسوب شوند، قرار گرفته است.

پیش از این یک علیرضا قریشی، کارشناس ذیربط به مهر گفته بود، هر آبی برای احیای تالاب یادگارلو وارد می‌شود متاسفانه بلافاصله توسط زهکش که عمیق است خارج می‌شود و رفع این مشکل از نظر فنی از عهده حفاظت محیط زیست خارج است و وزارت نیرو نیز به دلیل هزینه بالای انتقال زهکش هیچ اقدامی انجام نداده و نمی دهد. وجود این زهکش تنها مشکل تالاب یادگارلو نیست بلکه در انتهای این زهکش، تالاب سلدوز قرار دارد و هزینه بسیار بالای انتقال زهکش موجب شده این مشکل نزدیک ۲۰ سال همچنان ادامه داشته باشد.

آذربایجان غربی با ۳۰ تالاب دائمی به وسعت ۶۰۴ هزار هکتار در بین استانهای غیر ساحلی کشور رتبه اول را داراست و تالاب ها به خصوص در حوزه دریاچه ارومیه از اهمیت زیادی در راستای احیای این تالاب بین المللی ارزشمند برخوردار هستند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس