صنایع بزرگ پیوست سلامت را رعایت کنند

صنایع بزرگ پیوست سلامت را رعایت کنندمعاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: صنایع بزرگ در کشور باید به عنوان یک اصل اساسی، پیوست سلامت را رعایت کنند.

به گزارش ایسنا دکتر علیرضا رییسی درخصوص آلودگی هوا و راهکارهای مقابله با این معضل اظهارکرد: در حال حاضر تمام کشورها و سازمان جهانی بهداشت به موضوع آلودگی هوا و تاثیر آن بر سلامتی انسان به‌طور ویژه توجه کرده‌اند. تقریبا دو ماه قبل نیز در یک همایش بین‌المللی در ژنو به موضوع آلودگی هوا و تاثیرات مخرب آن بر سلامتی انسان و بیماری‌ها و مرگ‌های منتسب به آلودگی هوا اشاره و تاکید شد بنابراین آلودگی هوا معضلی است که تمام دنیا با آن مواجه است. 

وی افزود: طبق تحقیقات جدید ثابت شده که آلودگی هوا ارتباط مستقیمی با بیماری‌های غیرواگیر به‌خصوص سرطان‌ها دارد. سرطان‌های ریه، دستگاه گوارش، خون و پوست ارتباط زیادی با هوای آلوده دارند.

رییسی درخصوص مرگ و میرهای منتسب به آلودگی هوا اظهارکرد: به‌طورکلی ۸۴ درصد مرگ و میرهای کشور به دلیل ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر است که آلودگی هوا نیز یکی از موارد بسیار مهم  در ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر محسوب می‌شود بنابراین آلودگی هوا در سلامتی مردم تاثیر بسیاری دارد. 

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه در فصل سرد سال و با شروع بارندگی به‌ویژه در کلانشهرها با پدیده ایستایی جریان هوا و آلودگی مواجه می‌شویم، تصریح کرد: با توجه به این موضوع باید به دنبال راهکارهای کاهش آسیب بود. اولین راهکار این است که صنایع بزرگ در کشور باید به عنوان یک اصل اساسی، پیوست سلامت را رعایت کنند. 

رییسی افزود: در برنامه ششم توسعه بر لزوم پیوست سلامت در راه‌اندازی صنایع تاکید شده است. این موضوع در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی در هر استانی فرآیند مشخصی دارد تا هر صنعتی براساس دستورالعملی که ابلاغ شده، قبل از راه‌اندازی صنعت، ملاحظات سلامتی آن حوزه را رعایت کند. براساس نوع صنعت، فاکتورهایی که در حوزه سلامت باید رعایت شود در قانون مشخص شده است همچنین براساس قانون، صنایعی که در حال راه‌اندازی هستند، ملزم به داشتن پیوست سلامت هستند البته صنایعی که در گذشته راه‌اندازی شده و آغاز به کار کرده‌اند نیز مصون از نظارت‌های حوزه وزارت بهداشت و محیط زیست نیستند و باید براساس مقررات پیوست سلامت عمل کنند. هشدارهایی که دستگاه‌های مسئول سلامتی جامعه به صنایع ارائه می دهند، لازم الاجرا است.

وی ادامه داد: انتظار وزارت بهداشت از صنایع این است که وقتی می‌خواهند صنعتی را ایجاد کنند، به آن میزان از سلامتی که قبلا وجود داشته لطمه وارد نکنند و همان وضعیت را حفظ کنند و درعین حال در جهت افزایش کیفیت زندگی مردم گام بردارند. قرار نیست که با بهبود یک بخش، بخش دیگر آسیب ببیند. در حال حاضر صنایع عظیم نفت و گاز در جنوب کشور نیز یکی از معضلات کشورهستند و موارد متعددی درخصوص خطر آلاینده‌های این صنایع گزارش شده است. لذا صنایع باید براساس پیوست سلامت و گزارش‌های واصله اشکالات موجود را سریع‌تر برطرف کنند. 

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: تقریبا بیشتر استان‌های کشور با پدیده آلودگی هوا مواجه هستند و این امر در استان‌های جنوبی و جنوب شرقی کشور به‌صورت گرد و غبار بروز پیدا می‌کند. 

وی افزود: معمولا زمانی که آلودگی هوا رخ می دهد، در حوزه بهداشت توصیه‌هایی شده است، تیم درمان در حال آماده باش هستند و مردم نیز برخی نکات و اصول بهداشتی را رعایت می‌کنند. اما قبل از اینها باید به دنبال راه حلی بود که هوا آلوده نشود و فرصت خودنمایی آلاینده‌های هوا کاهش پیدا کند. 

رییسی در ادامه گفت: اصلاح کیفیت خودروها و سوخت، تقویت سیستم حمل و نقل عمومی و افزایش فرهنگ صحیح ترافیک و رانندگی در کاهش آلودگی هوا موثر است اما چنانچه بخواهیم این موضوع را به‌صورت ریشه‌ای مرتفع کنیم، به‌ویژه در کلانشهرها که آلودگی‌ها ناشی از حجم خودرو در خیابان‌ها و سوخت‌های فسیلی است، علاوه بر تجدید کیفیت خودرو و سوخت باید به موضوع حمل و نقل عمومی در سطح شهر نیز توجه شود. 

وی درخصوص وظایف و اقدامات وزارت بهداشت در حوزه آلودگی هوا خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت در گام اول وظیفه آگاهی و اطلاع‌رسانی را برعهده دارد. همچنین هر ساله وضعیت سلامتی مردم، میزان بیماری‌های منتسب به آلودگی هوا و میزان مرگ و میر ناشی از آن و هزینه‌های مترتب بر این بیماری‌ها را رصد و پایش می‌کند. در این جهت، رشته تحصیلات تکمیلی مبارزه با آلودگی هوا – که تلفیقی از دانش رشته‌هایی مانند محیط زیست، بهداشت محیط حرفه‌ای و مهندسی هوا است – در حال تدوین است و می تواند راهکاری درجهت تقویت پشتوانه علمی این حوزه محسوب شود. 

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه بهترین راه مقابله با آلودگی هوا، پیشگیری از وقوع آن است، تاکید کرد: پیشگیری میسر نمی‌شود مگر اینکه دستگاه‌های ذیربط از جمله صنایع، محیط زیست، وزارت بهداشت، شهرداری‌ها و تمامی دستگاه‌ها که به نوعی با زندگی شهروندی و سلامت مرتبط هستند، با یکدیگر همکاری کنند. 

رییسی در پایان اظهارکرد: آلودگی هوا در کلانشهرها در مقایسه با سال گذشته، اندکی کاهش پیدا کرده است اما راضی کننده نیست و لازم است سازمان‌های مختلفی که در راستای کاهش این معضل متعهد شده‌اند، به تعهدات خود عمل کنند البته نقش سازمان‌های مردم نهاد و کمپین‌ها در جهت حساس‌سازی برای اجرای این تعهدات بسیار مهم و کلیدی است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس